Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej

12.07.2023r.
Drukuj

W wtorek 11 lipca w Trójcy odbyły się gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
Od 2016 r. uchwałą Sejmu RP, 11 lipca jest w Polsce Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej. Święto  upamiętnienia ofiary rzezi wołyńskiej i innych mordów dokonanych na obywatelach II Rzeczypospolitej przez ukraińskich nacjonalistów 11 lipca 1943 roku. 11 lipca to rocznica tzw. „krwawej niedzieli”, będącej punktem kulminacyjnym masowych eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez OUN, UPA, wspieranych przez lokalną ludność ukraińską.
Środowiskowe obchody tego święta w Gminie Zgorzelec rozpoczęły się mszą św. w intencji ofiar ludobójstwa w koście p.w. Apostołów Piotra i Pawła w Trójcy sprawowaną przez księdza proboszcza Marka Reźnego.
Po mszy uczestnicy zgromadzili się przy pomniku upamiętniającym pomordowanych, gdzie odbyła się część patriotyczna. Rozpoczęło ją odśpiewanie hymnu państwowego. Przemówienia okolicznościowe wygłosili prezes Stowarzyszenia „Strażnicy Pamięci Ziemi Zgorzeleckiej” Janina Słabicka, Wójt Piotr Machaj oraz Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński, w których podkreślano, że ofiarom należą się cześć i pamięć, ofiary muszą być ekshumowane i po chrześcijańsku pochowane, relacje polsko-ukraińskie muszą być budowane na prawdzie.
Minutą ciszy oddano cześć wszystkim ofiarom banderowskiego ludobójstwa, w tym także Ukraińcom zamordowanym przez bandy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – Ukraińskiej Armii Powstańczej.
Następnie delegacje oddały hołd ofiarom zbrodni, składając pod pomnikiem wiązanki biało-czerwonych kwiatów i płonące  znicze pamięci. Uroczystość zakończyło odśpiewanie „Roty”.
Uroczystość zorganizowało Stowarzyszenie „Strażnicy Pamięci Ziemi Zgorzeleckiej”, przy współudziale GOK w Zgorzelcu z/s w Radomierzycach. W uroczystości udział wzięli: rodziny ofiar ludobójstwa, Wójt Gminy Zgorzelec Piotr Machaj, Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński, Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciecha Dobrołowicz, Wójt Gminy Siekierczyn Dariusz Furdykoń, Zastępca Wójta Gminy Siekierczyn Zbigniew Zjawin, Radna Gminy Zgorzelec Halina Szeremeta, Radny Gminy Siekierczyn Tadeusz Słabicki, Poczty sztandarowe – OSP Gronów i OSP Rudzica, Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Jerzmankach oraz Szkoły Podstawowej im. Osadników Wojskowych w Trójcy, MDP Gronów, delegacje gminnych placówek oświatowych, Przedstawiciele Związków i Stowarzyszeń działających na terenie powiatu zgorzeleckiego.

print

Zobacz także: