Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

01.08.2019r.
Drukuj

1 sierpnia 2019 roku przypada 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Inicjatorem powstania była Armia Krajowa w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Swoim zasięgiem objęła część lewobrzeżnych dzielnic miasta, niewielki obszar prawobrzeżnej Warszawy, a także Puszczę Kampinoską, Legionowo i okolice Marek. Po 63 dniach walk zakończyło się kapitulacją. Zginęło w nim około 18 tys. powstańców i od 150 tys. do 200 tys. cywilów. Powstanie warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski.

Od 2010 r. 1 sierpnia jest Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego.

 

print

Zobacz także: