Niebiosa pomóżcie! Kościół a polityka w PRL, NRD i obecnie

16.10.2019r.
Drukuj

30 października o 19:30 w ramach projektu „Europastadttalk – Panel Europamiasta” odbędzie się polsko-niemiecka dyskusja panelowa na temat „Niebiosa pomóżcie! Kościół a polityka w PRL, NRD i obecnie”.

Trzydzieści lat temu na żelaznej kurtynie powstała rysa. Upadek dyktatur socjalistycznych na wschodzie utorował drogę do wolnej gospodarki rynkowej i praworządności, a tym samym do poszerzenia Unii Europejskiej.

Podczas tego przełomu historycznego kościoły odegrały decydującą rolę. Papież Jan Paweł II zachęcał swoich rodaków do przeciwstawiania się komunizmowi. W NRD kościół ewangelicki stanowił siłę napędową dla Rewolucji pokojowej. Kościół katolicki natomiast przyjął w NRD postawę bardziej defensywną i apolityczną.

Przedstawiciele dużych kościołów chrześcijańskich w Niemczech i w Polsce podejmują dyskusję na temat związku kościoła z polityką.

Rozmówcy: dr Kazimierz Wóycicki, filozof, socjolog i publicysta, Warszawa,   ks. Kazimierz Sowa, teolog i publicysta, Warszawa,  Joachim Rudolph, teolog katolicki, współzałożyciel Nowego Forum i zastępca przewodniczącego Okrągłego Stołu w Görlitz 1989/90,  Frank Richter, teolog katolicki, opozycjonista w NRD, dziś poseł Landtagu z ramienia SPD, Thomas Pilz, ewangelik, opozycjonista w NRD, dziś  rzecznik partii Zieloni w powiecie Görlitz i Kreistagu, Markus Kremser, przewodniczący Związku Rodzin Katolickich w Saksonii, były rzecznik prasowy diecezji Görlitz i Augsburg

Moderacja: Frank Seibel, Przewodniczący Fundacji św. Wacława

Miejsce: Sankt-Wenzeslaus-Stift w Diecezji Görlitz, Dorfstr. 30, 02829 Markersdorf, OT Jauernick-Buschbach

Rozpoczęcie: 19:30

Wstęp: wolny

Języki: niemiecki i polski z tłumaczeniem ustnym

Organizator projektu: Meetingpoint Music Messiaen e.V.

Partnerzy projektu: Fundacja Pamięć, Edukacja, Kultura i Sankt-Wenzeslaus-Stift w Diecezji Görlitz

 

Projekt „Europastadttalk – Panel Europamiasta” jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz z budżetu państwa w ramach Funduszu Małych Projektów INTERREG Polska – Saksonia 2014 – 2022.

print

Załączniki

Zobacz także: