Nowe koronawirusowe rozporządzenie w Saksonii

23.09.2021r.
Drukuj

23 września 2021 r. w Saksonii wchodzi w życie nowe rozporządzenie o ochronie przed koronawirusem. Obowiązuje ono do 20 października 2021 r. W nowym rozporządzeniu rząd Saksonii wprowadził opcjonalny model 2G (szczepienie lub status ozdrowieńca).

W następujących obiektach, na imprezach i podczas innych wydarzeń będzie można odstąpić od zasad przestrzegania odstępu i zmniejszonej liczby miejsc oraz obowiązku noszenia maseczek tylko w przypadku, gdy uczestnikami będą wyłącznie osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy. Dotyczy to:

 • lokali gastronomicznych wewnątrz,
 • imprez i wydarzeń w pomieszczeniach zamkniętych,
 • sportu w pomieszczeniach zamkniętych,
 • basenów krytych i saun,
 • placówek kultury i obiektów rekreacyjnych wewnątrz,
 • dużych imprez z maksymalną liczbą 5.000 jednocześnie obecnych uczestników,
 • wycieczek turystycznych autokarowych i kolejowych,
 • dyskotek, barów i klubów wewnątrz lokali,
 • szkół artystycznych, muzycznych i tańca wewnątrz budynku.

Wyjątki dotyczą osób, które nie ukończyły 16 roku życia. Mogą one korzystać z tych ofert bez zaświadczenia o szczepieniu lub statusie ozdrowieńca. Pracownicy, którzy nie są zaszczepieni lub nie są ozdrowieńcami, muszą posiadać negatywny wynik testu i nosić maseczkę medyczną.

W przypadku zamiaru skorzystania z opcji 2G konieczne będzie powiadomienie właściwego wydziału zdrowia na trzy dni przed jej wprowadzeniem. Z możliwości wprowadzenia opcji 2G wyłączone są zasadniczo kantyny i stołówki studenckie, wszystkie usługi związane z pielęgnacją ciała, a także baseny, sauny i studia fitness wykorzystywane w celach medycznych lub fizjoterapeutycznych.

W nowym rozporządzeniu obok istniejących wskaźników wprowadzony został dodatkowy wskaźnik hospitalizacji, który podaje liczbę osób przyjętych do szpitala w związku z COVID-19 na 100 tys. mieszkańców w przeciągu 7 dni. W zależności od wartości tego wskaźnika wprowadzone będą stopnie:

 • stopień ostrzegawczy od drugiego dnia, jeśli przez 5 poprzednich dni (7-dniowy wskaźnik hospitalizacji przekroczy wartość 7,00 i zajętych będzie 650 łóżek na oddziałach zwykłych lub 180 łóżek na oddziałach intensywnej opieki medycznej w saksońskich szpitalach)
 • stopień przeciążenia od drugiego dnia, jeśli przez 5 poprzednich dni (7-dniowy wskaźnik hospitalizacji przekroczy wartość 12,00 i zajętych będzie 1300 łóżek na oddziałach zwykłych lub 420 łóżek na oddziałach intensywnej opieki medycznej w saksońskich szpitalach)

Wraz z osiągnięciem stopnia przeciążenia obowiązkowa będzie zasada 2G, czyli posiadanie zaświadczenia o szczepieniu lub statusie ozdrowieńca, jak również noszenie maseczek i ograniczona liczba miejsc.

Uczniowie saksońskich szkół nadal podlegają regularnemu obowiązkowi wykonywania  testów wynikającego z rozporządzenia dla oświaty.

Źródło: Urząd Miasta Görlitz

print

Zobacz także: