Nowe zasady wjazdu do Republiki Czeskiej od 9.11.2020 r.

05.11.2020r.
Drukuj

Wprowadzono nowe zasady oceny zagrożenia epidemiologicznego poszczególnych krajów UE. Lista krajów tzw. Bezpiecznych (zielonych) będzie na bieżąco aktualizowana zgodnie z nowymi kryteriami.

Kryteria podziału krajów zgodnie z wytycznymi Rady UE:

  1. Ilość zakażeń COVID-19 w ciągu ostatnich 14 dni przypadająca na 100.000 obywateli;
  2. Poziom pozytywnych testów COVID-19 – udział procentowy testów pozytywnych w stosunku do wszystkich wykonanych testów w ciągu ostatniego tygodnia;  
  3. Poziom testowania – całkowita ilość przeprowadzonych testów COVID-19 w ciągu ostatniego tygodnia, powinien wynosić co najmniej 300 na 100.000 obywateli. 

Kraje z niskim ryzykiem (tzw. zielone) – max 25 zakażeń na 100.000 obywateli oraz max 4% udział pozytywnych testów COVID-19  w stosunku do wszystkich wykonanych testów.

Kraje tzw. pomarańczowe – max. 250 zakażeń na 100. 000 obywateli oraz udział pozytywnych testów COVID-19  w stosunku do wszystkich wykonanych testów – powyżej 4%, również 25-350 zakażeń przy równoczesnym poziomie pozytywnych testów poniżej 4%.

Kraje tzw. czerwone – wszystkie pozostałe kraje UE, które nie spełniają tych kryteriów oraz  kraje trzecie.

Przyjazd do RCZ z kraju

Zielony Pomarańczowy Czerwony
Znajduje się na liście krajów z niskim zagrożeniem Znajduje się na liście krajów z niskim zagrożeniem oznaczona * Nie znajduje się na liście krajów z niskim zagrożeniem
Nie ma żadnych ograniczeń przy wjeździe, na zasadach obowiązujących przed epidemią COVID-19 Nie ma żadnych ograniczeń przy wjeździe, na zasadach obowiązujących przed epidemią COVID-19.

Za wyjątkiem cudzoziemców, którzy pracują lub studiują w RCZ, którzy mają obowiązek przedłożyć test PCR przed wejściem do pracy lub szkoły.

Przed przyjazdem należy wypełnić formularz wjazdowy oraz przedstawić wynik testu PCR wykonany w kraju UE max 72 godz. wcześniej lub wykonany w ciągu 5 dni od wjazdu na terenie RCZ.

Formularz wjazdowy do pobrania tutaj- po wypełnieniu i odesłaniu go otrzymamy e-mail z potwierdzeniem, które należy przedłożyć w przypadku kontroli.

Wyjątki zwalniające z obowiązku wypełnienia formularza wjazdowego i wykonywania testów PCR, m.in.:

  • Pobyt w kraju oznaczonym jako czerwony poniżej 12 godzin w ostatnich 14 dniach;
  • Pracownicy transgraniczni, uczniowie, studenci (dotyczy krajów sąsiadujących);
  • Niezbędny przyjazd związany z pilnymi sprawami rodzinnymi, zapewnienia opieki zdrowotnej, służbowymi, handlowymi – nie przekraczający 12 godzin;
  • Tranzyt przez RCz nie przekraczający 12 godzin.

 

Źródło: Strona Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej

print

Zobacz także: