Obchody 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego

17.08.2020r.
Drukuj

W sobotę 15 sierpnia br. obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego oraz przypadającą w tym roku  100. rocznicę Bitwy Warszawskiej zwanej ”Cudem nad Wisłą”. Uroczyste obchody odbyły się pod Kościołem p.w. Św. Bonifacego w Zgorzelcu.

W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się bitwa polsko-bolszewicka, która określona została mianem „Cudu nad Wisłą” i uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę,  zatrzymała marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Bitwa Warszawska była największym polskim zwycięstwem militarnym XX wieku, odniesionym dzięki niezwykłej mobilizacji całego narodu polskiego i bohaterskiej walce prowadzonej przy masowym wsparciu ludności cywilnej.

Wójt Gminy Zgorzelec Piotr Machaj złożył kwiaty pod tablicami upamiętniającymi jednostki wojskowe, które stacjonowały w Zgorzelcu. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa, organizacji i stowarzyszeń. O godz. 11:00, w kościele Św. Bonifacego w Zgorzelcu odprawiona została uroczysta msza święta, której przewodniczył ks. dziekan Jan Kułyna, homilię wygłosił emerytowany major ks. prał. Jan Mycek.

 Zapraszamy do zapoznania się z portalem poświęconym Bitwie Warszawskiej – www.bitwa1920.gov.pl. Portal powstał dzięki współpracy dwóch instytucji – Biura Programu „Niepodległa” oraz Polskiego Radia, które w związku z setną rocznicą Bitwy Warszawskiej chciały przekazać w nowoczesny sposób wiedzę o roku 1920.

print

Zobacz także: