Obchody 76. rocznicy wyzwolenia obozu jenieckiego Stalag VIII A

28.04.2021r.

7 maja pod pomnikiem Ofiar Stalagu VIII A przy Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura w Zgorzelcu odbędzie się ciche upamiętnienie ofiar niemieckiego obozu jenieckiego Stalag VIII A.

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią przedstawiciele Fundacji Pamięć, Edukacja, Kultura wraz ze stowarzyszeniem Meetingpoint Music Messiaen e.V. uczczą pamięć w kameralnym, zamkniętym gronie. Krótka relacja wideo z uroczystości  zostanie opublikowana 8 maja na kanale Youtube Meetingpointu oraz w mediach społecznościowych stowarzyszenia i fundacji.

Ponadto istnieje możliwość indywidualnego złożenia wieńców i zniczy pod pomnikiem, by w ten sposób przyczynić się do wspólnego upamiętnienia ofiar Stalagu VIII A i II wojny światowej.

Stalag VIII A  był jednym z ponad 1000 obozów jenieckich powstałych w trakcie II wojny światowej na terenie Niemiec. Został on utworzony jako obóz przejściowy 26 sierpnia 1939 r. w Görlitz-Ost (dziś Zgorzelec) i podlegał VIII okręgowi wojskowemu z siedzibą w Breslau. Przybyli z końcem września pierwsi polscy jeńcy wojenni zmuszeni zostali do pracy przy budowie stalagu.

Do dnia 8 maja 1945 r., kiedy obóz został wyzwolony, przez Stalag VIII A przeszło 120 000 jeńców różnych narodowości, między innymi Polaków, Francuzów, Belgów, Jugosłowian, Włochów, obywateli Związku Radzieckiego, Amerykanów i Brytyjczyków. Wykorzystywani jako tania siła robocza, obecni byli w prawie wszystkich gałęziach przemysłu w całym regionie. Ciężkie warunki pracy, głód, choroby i egzekucje doprowadziły do śmierci blisko 10 000 więźniów.

źródło: MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN e.V.