Obchody 77. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej

09.05.2022r.
Drukuj

7 maja br. pod pomnikiem Ofiar Stalagu VIII A przy Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura w Koźlicach odbyły się obchody upamiętniające ofiary niemieckiego obozu jenieckiego Stalag VIII A.

Stalag VIII A  był jednym z ponad 1000 obozów jenieckich powstałych w trakcie II wojny światowej na terenie Niemiec. Został on utworzony jako obóz przejściowy 26 sierpnia 1939 r. w Görlitz-Ost (obecnie Koźlice) i podlegał VIII okręgowi wojskowemu z siedzibą w Breslau. Przybyli z końcem września pierwsi polscy jeńcy wojenni zmuszeni zostali do pracy przy budowie stalagu.

Do dnia 8 maja 1945 r., kiedy obóz został wyzwolony, przez Stalag VIII A przeszło 120 000 jeńców różnych narodowości, między innymi Polaków, Francuzów, Belgów, Jugosłowian, Włochów, obywateli Związku Radzieckiego, Amerykanów i Brytyjczyków. Wykorzystywani jako tania siła robocza, obecni byli w prawie wszystkich gałęziach przemysłu w całym regionie. Ciężkie warunki pracy, głód, choroby i egzekucje doprowadziły do śmierci blisko 10 000 więźniów.

W imieniu władz oraz mieszkańców Gminy Zgorzelec kwiaty pod pomnikiem Ofiar Stalagu VIII A złożyły Sekretarz Gminy Anna Demuth-Majda oraz Przewodnicząca Rady Gminy Anna Rakoczy.

W niedzielę 8 maja br. pod pomnikiem Orła Piastowskiego na Cmentarzu II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu odbyły się uroczystości z okazji 77. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej.

Przemówienia okolicznościowe wygłosili Starosta Zgorzelecki – Artur Bieliński oraz gospodarz uroczystości Burmistrz Miasta Zgorzelec – Rafał Gronicz. Uroczystość uświetniły ceremoniał wojskowy sprawowany przez 23. Śląski Pułk Artylerii z Bolesławca oraz oprawa muzyczna Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej PGE KWB Turów.

Wśród przybyłych gości byli przedstawiciele związków i organizacji kombatanckich, samorządowcy, delegacje służb mundurowych, przedstawiciele stowarzyszeń i związków, instytucji i zakładów, zgorzeleckie duchowieństwo, harcerze oraz mieszkańcy.

Obchody zakończyły się złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Orła Piastowskiego. W imieniu Wójta Gminy Zgorzelec wieniec z biało-czerwonych kwiatów złożył Zastępca Wójta Marek Wolanin oraz Przewodnicząca Rady Gminy Anna Rakoczy.

 

print

Zobacz także: