Obchody 79. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

02.08.2023r.
Drukuj

We wtorek 1 sierpnia br. przy krzyżu Armii Krajowej obok kościoła św. Bonifacego w Zgorzelcu odbyła się krótka uroczystość rocznicowa Powstania Warszawskiego oddająca hołd bohaterom lata 1944r. Organizatorem uroczystości był Zarząd Obwodu Światowego Związku Żołnierzy AK.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, organizacji społecznych oraz lokalna społeczność. W imieniu mieszkańców Gminy Zgorzelec wiązankę z biało-czerwonych kwiatów pod pomnikiem złożył Wójt Piotr Machaj.

O godz. 17:00 zgodnie z zarządzeniem Wojewody Dolnośląskiego na terenie całego kraju przeprowadzony został Trening Systemu Wczesnego Ostrzegania z użyciem podsystemu akustycznego, który upamiętniał 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17:00. mieszkańcy Warszawy dokonali heroicznego zrywu, wyrażając sprzeciw wobec okupacji niemieckiej. Przez 63 dni powstania żołnierze Armii Krajowej oraz cywile, walczyli z niemieckimi okupantami w celu wyzwolenia Warszawy spod nazistowskiej okupacji. Powstanie zakończyło się klęską, ale stało się symbolem walki o wolność i niepodległość Polski.

foto: Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu

print

Zobacz także: