Obchody Narodowego Dnia Niepodległości 2023

13.11.2023r.
Drukuj

11 listopada br. obchodziliśmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach zaborów nasz kraj odzyskał suwerenność. Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.

Zgorzeleckie obchody 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem św. Bonifacego.

W imieniu Wójta Gminy Zgorzelec pod pomnikiem Milenium w obchodach uczestniczył Zastępca Wójta Marek Wolanin oraz Przewodnicząca Rady Gminy Zgorzelec Anna Rakoczy. Po wystąpieniach okolicznościowych Burmistrza Miasta Zgorzelec Rafała Gronicza i Starosty Zgorzeleckiego Artura Bielińskiego pod pomnikiem złożono biało-czerwone wieńce i kwiaty.

W uroczystości licznie uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych z terenu Powiatu Zgorzeleckiego i Görlitz, mieszkańcy Zgorzelca, delegacje związków kombatanckich, delegacje służb mundurowych, przedstawiciele instytucji i zakładów działających na terenie miasta i powiatu, Radni z Gminy Zgorzelec, Miasta Zgorzelec, Powiatu Zgorzeleckiego oraz poczty sztandarowe. Uroczystość uświetniła obecność Zakładowej Orkiestry Dętej PGE GiEK S.A. Oddział KWB Turów

W miejscowościach gminnych również odbyły się uroczystości patriotyczne.

10 Listopada w gminnych placówka oświatowych odbyły się apele i występy z okazji Narodowego Dnia Niepodległości.

11 listopada w świetlicy wiejskiej w Tylicach i 12 listopada w świetlicy wiejskiej w Jerzmankach obyły się koncerty patriotyczne. Śpiewanie pieśni patriotycznych jest wyrazem miłości do ojczyzny oraz szacunku wobec historii i tradycji narodowej, mają one często silne emocjonalne przesłanie i mogą budzić ducha jedności narodowej.

12 listopada w Sławnikowicach dzieci i młodzież z MDP pod opieką Pani Barbary Kopaczyńskiej-Nieścierowicz przygotowały wystąpienie przeplatane pieśniami patriotycznymi. Organizatorzy przygotowali słodki poczęstunek.

W uroczystości wzięli udział – Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński, Zastępca Wójta Gminy Zgorzelec Marek Wolanin, Prezes OSP Sławnikowice Marek Nieścierowicz i Prezes OSP Gronów Kazimierz Olczak i licznie zgromadzeni mieszkańcy i przyjaciele Sławnikowic.

Organizatorami wydarzenia byli – Sołtys i Radna Karolina Słomka-Majkut wraz z OSP i MDP Sławnikowice.

12 listopada w Rudzicy odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej przy kościele pw. Św. Katarzyny „W hołdzie bohaterom – obrońcom Ojczyzny wdzięczni za bezcenny dar niepodległości w roku 105 rocznicy odzyskania niepodległości. Mieszkańcy Rudzicy i Gozdanina”.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, Gminę Zgorzelec reprezentował Zastępca Wójta Marek Wolanin, Radni i Sołtysi z miejscowości gminnych, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych.

Zgorzelec

Szkoła Podstawowa im. Osadników Wojskowych w Trójcy 

Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Osieku Łużyckim

Szkoła Podstawowa im. Wandy Chotomskiej w Łagowie

Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żarskiej Wsi

Publiczne Przedszkole „Krasnoludki” w Jędrzychowicach

Tylice

Jerzmanki

Sławnikowice

Rudzica

print

Zobacz także: