Obchody Narodowego Dnia Niepodległości

13.11.2022r.
Drukuj

11 listopada br. obchodziliśmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach zaborów (1795–1918), nasz kraj odzyskał suwerenność. Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.

Zgorzeleckie obchody 104. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem św. Bonifacego.

W imieniu Wójta Gminy Zgorzelec pod pomnikiem Milenium w obchodach uczestniczył Zastępca Wójta Marek Wolanin wspólnie z Przewodniczącą Rady Gminy Zgorzelec Anna Rakoczy, której gospodarzem był burmistrz Rafał Gronicz. Po przywitaniu gości i wystąpieniach okolicznościowych pod pomnikiem złożyli wieniec z biało-czerwonych kwiatów.

W uroczystości licznie uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych z terenu Powiatu Zgorzeleckiego i Görlitz, mieszkańcy Zgorzelca, delegacje związków kombatanckich, delegacje służb mundurowych, przedstawiciele instytucji i zakładów działających na terenie miasta i powiatu, radni z Gminy Zgorzelec, Miasta Zgorzelec oraz Powiatu Zgorzeleckiego.

W miejscowościach gminnych również odbyły się uroczystości patriotyczne.

10 Listopada w gminnych placówka oświatowych odbyły się apele i występy z okazji Narodowego Dnia Niepodległości.

11 listopada mieszkańcy Jędrzychowic zebrali się pod masztem na którym powiewała biało-czerwona flaga, śpiewali patriotyczne pieśni.

W Sławnikowicach 12 listopada br. dzieci i młodzież z MDP pod opieką Pani Barbary Kopaczyńskiej-Nieścierowicz przygotowały wystąpienie przeplatane pieśniami patriotycznymi. Zebrani w świetlicy wiejskiej mieszkańcy nagrodzili występ ogromnymi brawami. Następnie odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Dla przybyłych do świetlicy organizatorzy przygotowali słodki poczęstunek.

W uroczystości wzięli udział – Sekretarz Gminy Zgorzelec Anna Demuth-Majda, poczet sztandarowy OSP Sławnikowice i licznie zgromadzeni mieszkańcy i przyjaciele Sławnikowic.

Organizatorami wydarzenia byli – Sołtys Karolina Słomka-Majkut wraz z Radą Sołecką oraz MDP Sławnikowice.

W świetlicy wiejskiej w Jerzmankach 12 listopada br. odbyło się pierwsze spotkanie z poezją i piosenką patriotyczną zorganizowanie przez KGW „Jerzmanianki”. Na scenie zaprezentowali się członkowie KGW oraz starsi i młodsi mieszkańcy, a także przybyli goście.

 

Zgorzelec

Łagów

Trójca

Żarska Wieś

Osiek Łużycki

Jędrzychowice

Sławnikowice

Jerzmanki

Ręczyn

print

Zobacz także: