Obchody Święta Wojska Polskiego

16.08.2022r.
Drukuj

W poniedziałek 15 sierpnia br. obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego oraz przypadającą w tym roku  102. rocznicę Bitwy Warszawskiej zwanej ”Cudem nad Wisłą”. Uroczyste obchody odbyły się pod Kościołem p.w. Św. Bonifacego w Zgorzelcu.

Od 13 do15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się bitwa polsko-bolszewicka, która określona została mianem „Cudu nad Wisłą” i uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę, zatrzymała marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Bitwa Warszawska była największym polskim zwycięstwem militarnym XX wieku, odniesionym dzięki niezwykłej mobilizacji całego narodu polskiego i bohaterskiej walce prowadzonej przy masowym wsparciu ludności cywilnej.

W imieniu Wójta Gminy Zgorzelec kwiaty pod tablicami upamiętniającymi jednostki wojskowe, które stacjonowały w Zgorzelcu złożył Zastępca Wójta Marek Wolanin. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, związków kombatanckich, duchowieństwa, organizacji i stowarzyszeń. O godz. 11:00, w kościele Św. Bonifacego w Zgorzelcu odprawiona została uroczysta msza święta, której przewodniczył ks. dziekan Jan Kułyna.

foto: Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu

print

Zobacz także: