76. rocznica zakończenia II Wojny Światowej

10.05.2021r.
Drukuj

Narodowy Dzień Zwycięstwa
Obchodzony 8 maja w rocznicę zakończenia II Wojny Światowej, z uwagi na obowiązujące obostrzenia pandemiczne zaakcentowano bez tradycyjnej oprawy wojskowej, przemówień i spotkań okolicznościowych.
8 maja br. pod Pomnikiem Orła Piastowskiego na Cmentarzu II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu w 76 rocznicę zakończenia II Wojny Światowej Wójt Piotr Machaj, Zastępca Wójta Marek Wolanin oraz Przewodnicząca Rady Gminy Zgorzelec Anna Rakoczy, złożyli kwiaty oddając hołd ofiarom najtragiczniejszej wojny w historii.

76 Rocznica wyzwolenia Stalagu VIIIA
7 maja br. pod pomnikiem Ofiar Stalagu VIII A przy Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura w Koźlicach, Wójt Piotr Machaj złożył kwiaty upamiętniając ofiary niemieckiego obozu jenieckiego.
Do dnia 8 maja 1945 r., kiedy obóz został wyzwolony, przez Stalag VIII A przeszło 120 000 jeńców różnych narodowości, między innymi Polaków, Francuzów, Belgów, Jugosłowian, Włochów, obywateli Związku Radzieckiego, Amerykanów i Brytyjczyków, wykorzystywanych było jako tania siła robocza. Jeńcy pracowali praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu w całym regionie Görlitz. Ciężkie warunki pracy, głód i choroby doprowadziły do śmierci ponad 10 000 jeńców.

print

Zobacz także: