Obowiązek zakrywania ust i nosa w lokalach handlowych i usługowych

05.08.2020r.
Drukuj

Luzowanie obostrzeń i kolejny etap odmrażania gospodarki obowiązujący od 30 maja 2020 r. nakłada na nas obowiązek zakrywania ust i nosa w urzędach, sklepach czy środkach transportu publicznego. Wiele osób czując już przywilej możliwości poruszania się bez maseczek po ulicach zapomina, że wchodząc do lokalu handlowego lub usługowego nadal musi zakrywać twarz. Niestosowanie się do tego przepisu może skutkować mandatem lub wnioskiem do sanepidu o nałożenie kary finansowej.

 Na terenie całego kraju od 30 maja 2020 r. nie ma konieczności stosowania maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej. Piesi poruszający się na ulicach nie muszą zakrywać ust i nosa. Jednakże obowiązek ten nadal ciąży na osobach wchodzących do urzędów, galerii handlowych, sklepów czy innych lokali usługowych.

Nieprzestrzeganie tych przepisów wydanych przez Ministerstwo Zdrowia skutkować może odpowiedzialnością. W przypadku podjęcia interwencji policjant może ukarać osobę mandatem karnym w kwocie do 500 zł. Nadzór nad przestrzeganiem tych przepisów ma prawo podejmować sanepid. W tym przypadku kary finansowe mogą być wyższe.

Nie zapominajmy, że wirus COVID – 19 nadal istnieje, a stan epidemii nadal obowiązuje. Stosujmy się do rozporządzeń i wchodząc do lokali czy podróżując komunikacją publiczną zakładajmy maseczki. Stan zagrożenia jeszcze nie minął, a liczba zachorowań wciąż rośnie.

Aktualne zasady i ograniczenia

print

Zobacz także: