Obwieszczenie Wójta Gminy Zgorzelec dot. wyborów Sołtysa wsi Koźlice

28.02.2023r.

W związku z wygaśnięciem mandatu sołtysa wsi Koźlice Wójta Gminy Zgorzelec – Piotr Machaj zwołuje na dzień 9 marca 2023 r. na godz. 18:00 zebranie wiejskie Sołectwa Koźlice w celu przeprowadzenia wyborów uzupełniających Sołtysa Sołectwa Koźlice.

Zebranie odbędzie się w świetlicy wiejskiej w Koźlicach – Koźlice nr 44.

Porządek zebrania wiejskiego:

1. Ustalam następujący porządek zebrania wiejskiego:

1) otwarcie zebrania,

2) wybór komisji skrutacyjnej,

3) wybór Sołtysa Sołectwa Koźlice :

a) zgłaszanie kandydatów na Sołtysa,

b) głosowanie,

c) ogłoszenie wyniku głosowania,

4) zamknięcie zebrania.

Zgodnie ze Statutem Sołectwa Koźlice – uchwałą nr 391/23 Rady Gminy Zgorzelec  z dnia 25 stycznia 2023 r. wyboru Sołtysa i Rady Sołeckiej dokonują stali mieszkańcy Sołectwa uprawnieni do głosowania podczas Zebrania Wiejskiego. Czynne i bierne prawo wyborcze w wyborach Sołtysa oraz członków Rady Sołeckiej przysługuje osobie fizycznej, która w dacie wyborów stale zamieszkuje na obszarze Sołectwa i posiada czynne prawo wyborcze w wyborach do organów gminy.

Sołtys oraz członkowie Rady Sołeckiej wybierani są w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów będących stałymi mieszkańcami tego Sołectwa.

Wybory zarządza wójt ustalając miejsce, dzień, godzinę rozpoczęcia wyborów. Zarządzenie w sprawie wyborów podlega podaniu do publicznej wiadomości poprzez ogłoszenie na tablicach ogłoszeń na terenie Sołectwa, w Urzędzie Gminy oraz na stronie internetowej Gminy Zgorzelec najpóźniej na 7 dni przed dniem wyborów.

Zebranie Wiejskie jest władne do podejmowania uchwał, jeżeli uczestniczy w nim co najmniej 10% mieszkańców Sołectwa uprawnionych do głosowania. W przypadku braku kworum określonego w ust. 2 wyznacza się II termin Zebrania Wiejskiego, który przypada po upływie 15 minut od godziny ustalonej dla I terminu Zebrania Wiejskiego. Zebranie w II terminie jest władne do podejmowania uchwał bez względu na liczbę uczestników uprawnionych do głosowania.