Od sierpnia wjazd do Niemiec tylko z negatywnym wynikiem testu na Covid-19

29.07.2021r.
Drukuj

Flaga NiemiecNajprawdopodobniej od niedzieli 1 sierpnia br, wjazd do Niemiec, uzależniony będzie okazaniem negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa, podczas kontroli na granicy.

Władze Niemiec, by przeciwdziałać zbliżającej się czwartej fali pandemii, chcą zaostrzyć zasady przekraczania granicy. Najprawdopodobniej od sierpnia wejdą w życie przepisy, zgodnie z którymi, by wjechać do Niemiec, trzeba będzie okazać aktualny negatywny wynik testu na COVID-19.

Obecnie obowiązkowe badania dotyczą tylko pasażerów linii lotniczych oraz osób wjeżdżających do kraju z obszarów wysokiego ryzyka, które nie zostały w pełni zaszczepione przeciwko koronawirusowi lub wyzdrowiały po chorobie Covid-19. Podkreślamy, że Gmina Zgorzelec jest obszarem wysokiego ryzyka, ponieważ zaledwie 34% mieszkańców zaszczepiło się. Ograniczenie dotyczyć ma osób, które nie są zaszczepione.

 

Zachęcamy do szczepienia przeciwko COVID-19!

 W jaki sposób mogę się zaszczepić? W jaki sposób mogę zapisać się na szczepienie?

Jeśli masz 16 lat lub więcej, możesz już zapisać się na szczepienie, masz wystawione e-skierowanie.

W tym celu możesz:

  • zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989
  • skontaktować się z wybranym punktem szczepień Znajdź punkt szczepień 
  • zapisać się, wysyłając SMS na numer 664 908 556 o treści: SzczepimySie
  • zapisać się poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl:
    • przez e-rejestrację bez profilu zaufanego na komputerze (podajesz nazwisko, numer telefonu i PESEL) lub 
    • poprzez aplikację mojeIKP. Ściągnij aplikację mojeIKP na telefon lub
    • przez e-rejestrację z logowaniem poprzez profilem zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (e-dowód). Osoby, które mają konto internetowe w bankach spółdzielczych, BOŚ, PKO BP lub Pekao SA mogą zalogować się do tego formularza takimi samymi danymi, jakimi logują się na swoje konto internetowe iPKO lub Inteligo w PKO BP, konto internetowe w Pekao SA lub BOŚ lub banku spółdzielczym. Jeśli jesteś osobą 70+, możesz założyć tymczasowy profil zaufany, kontaktując się z urzędnikiem przez komputer.

 

Jeśli miałeś prawo do szczepienia w ramach etapu 0 (służba zdrowia), upewnij się, że Twój pracodawca lub Twoja uczelnia zgłosiły Cię na szczepienie w szpitalu węzłowym. Możesz się zaszczepić, jeśli nie zrobiłeś/aś tego w poprzednim terminie.

Jeśli mieszkasz w domu pomocy społecznej, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, pielęgnacyjno-opiekuńczym lub w innym miejscu stacjonarnego pobytu – zespół szczepiący przyjedzie do Ciebie.

Dowozy na szczepienia

Wójt Gminy Zgorzelec informuje osoby niepełnosprawne i seniorów, którzy nie mogą samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień, że istnieje możliwość zabezpieczenia takiego dojazdu. Osoba chcąca skorzystać z dojazdu na szczepienia i posiadająca wyznaczony termin szczepień, winna skontaktować się z gminnym koordynatorem dojazdów pod numerem telefonu:

75 77 181 10

w dni robocze, w godzinach od 8:00 do 15:00

Dowożone będą tylko osoby, które mają uzasadniony problem z dojazdem i posiadają  uzgodnioną godzinę i miejsce szczepienia. Osoby, które nie są samodzielne (np. niepełnosprawne) będą dowożone razem z opiekunami. Wójt zabezpiecza dowozy wg kolejności zgłoszeń i możliwości zabezpieczenia transportu.

print

Zobacz także: