Oprowadzanie z ornitologiem po Miejscu Pamięci Stalag VIIIA

13.09.2021r.
Drukuj

W życiorysie kompozytora Oliviera Messiaena zapisały się dwie ważne rzeczy. Z jednej strony jest to jego pasja do ptaków i ich głosów, a z drugiej doświadczenie niewoli w obozie jenieckiem Stalag VIIIA. Ale nawet w tym trudnym okresie kompozytorowi udało się połączyć muzykę i miłość do swoich upierzonych przyjaciół. W obozie jenieckim udało mu się kontynuować obserwację ptaków i notowanie ich głosów, które następnie w przetworzonej formie trafiły do komponowanej przez niego muzyki. W latach 40-tych na terenie obozu kompozytor dostrzegał inne gatunki ptaków niż te, które możemy zaobserwować tam dzisiaj, ponieważ teren, w większości bezdrzewny i zabudowany barakami, stwarzał dla nich inne warunki niż dzisiejsza zielona oaza.

Podczas oprowadzania ornitolog Friedhard Förster z Drezna postara się opowiedzieć, jakie ptaki Messiaen mógł zaobserwować wówczas i jak wykorzystał je w swoich kompozycjach, a także wskaże, jakie gatunki można spotkać w tym miejscu dzisiaj.

Termin: Środa, 15.09.2021 r., godz. 17:30

Miejsce spotkania: Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura (Koźlice 1, Zgorzelec)

Wydarzenie jest bezpłatne i łączy się z koncertem »Bez granic«: Konstantin Lifschitz gra utwory Messiaena i Martinu, który odbędzie się w ramach Festiwalu Łużyckiego (Lausitz Festival) 15.09. o godz. 19:30 w kościele pw. Św. Bonifacego (ul. Emilii Plater 9, Zgorzelec).

Podczas koncertu usłyszymy m.in. utwory Messiaena z cyklu „Katalog ptaków”.

 Link do oprowadzania na Facebooku: -> https://fb.me/e/1beLDORJy

Link do koncertu na Facebooku: -> https://fb.me/e/12StMZas0

Oprowadzanie odbędzie się w jęz. polskim i niemieckim.

Kontakt:

Meetingpoint Music Messiaen e.V.

Magdalena Zielińska-König

Email: media@themusicpoint.net

źródło: MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN e.V.

print

Zobacz także: