Pałac w Sławnikowicach

Majątek ziemski we wsi Sławnikowice (dawna nazwa niemiecka: Ieslingswalde) prawdopodobnie powstał w 1810 roku. Zakupiony został w lipcu 1864 roku przez Artura von Witzlebena, w posiadaniu którego pozostał on do pierwszych lat XX wieku. Po jego śmierci dobra odziedziczył syn Wilhelm, który zarządzał posiadłością do czasów II wojny światowej.
Pałac w Sławnikowicach jest dwukondygnacyjny, założony na planie prostokąta. Elewacja frontowa zaakcentowana została portykiem kolumnowym, podobnie ukształtowano przeciwległą elewację ogrodową, z tym, że w miejscu portyku wzniesiono taras wsparty na słupach. Pałac zwrócony został elewacją frontową na zachód, w stronę dziedzińca folwarcznego. 
Poprzecinany rowami melioracyjnymi teren wokół pałacu zaadaptowany został w drugiej połowie XIX wieku na cele rekreacyjne. Od lat 40-tych XX wieku do 2000 roku obiekt wykorzystywany był jako szkoła. W latach 2001-2005 pałac był użytkowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Ekorozwoju Wsi Gronów, Przesieczany, Sławnikowice oraz Fundację Tschirnhaus Museion. Dzięki staraniom Fundacji Tschirnhaus Museion w 2003 roku w pałacu gościł na spotkaniu autorskim – Tadeusz Różewicz, przeprowadzana były również akcje kulturalne i warsztaty malarskie.