Pierwsze przypadki wystąpienia ASF na terenie powiatu zgorzeleckiego

21.07.2021r.
Drukuj

Zważając na fakt wyznaczenia obszarów na terenie powiatu zgorzeleckiego skażonych afrykańskim pomorem świń u dzików wolnożyjących zostało opublikowane w dniu 19 lipca 2021 r.  w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego pod poz. 3554 Rozporządzenia nr 1/2021 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Zgorzelcu z dnia 16 lipca 2021 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie powiatu zgorzeleckiego.

Zgodnie z treścią w/w rozporządzenia na terenie powiatu zgorzeleckiego obszary skażone afrykańskim pomorem świń obejmują następujące miejscowości:

  1. Na terenie gminy Węgliniec: Stary Węgliniec, Piaseczna, Jagodzin, Ruszów, Kościelna Wieś.
  2. Na terenie gminy Pieńsk: Bielawa Dolna.

Pełna treść opublikowanego rozporządzenia w pliku poniżej.

Afrykański pomór świń (African Swine Fever – ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%.

Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy.

Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. Rozprzestrzenianie się wirusa jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób i pojazdów odwiedzających gospodarstwo, skażonego sprzętu i narzędzi, zwierząt mających swobodny dostęp do gospodarstwa (gryzonie, koty, psy), jak również przez skażoną paszę, wodę oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami) zawierającymi nieprzetworzone mięso zakażonych świń lub dzików.

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.

Link ten to aktualna mapa z zasięgiem obszarów objętych ograniczeniami w związku z wystąpieniem ASF:

https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/

 

print

Załączniki

Zobacz także: