Pokaz filmu „Sędziowie pod presją” w ramach 19. Nyskiego Festiwalu Filmowego 

16.05.2022r.
Drukuj

Nyski Festiwal Filmowy jest corocznym festiwalem filmowym, który odbywa się w kilkunastu kinach na terenie Polski, Czech i Niemiec. Podczas tegorocznej 19. edycji festiwalu, która będzie miała miejsce w dniach 17-22.05.2022 r., wśród kin festiwalowych znajduje się również Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura ze Zgorzelca.

Pokaz filmu „Sędziowie pod presją” odbędzie się w piątek 20.05.2022 r. o godz. 19:00 w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura.

Film dokumentalny Kacpra Lisowskiego towarzyszy sędziom Igorowi Tuleyi, Waldemarowi Żurkowi i Dorocie Zabłudowskiej w ich walce o przestrzeganie podstawowych praw konstytucyjnych i niezależne sądy. Sędziom, którzy wydają wyroki niekorzystne dla rządzących grożą poważne konsekwencje. Bohaterowie filmu swoją postawą bronią praworządności w Polsce, a ich działania aktywnie wspierają obywatele i obywatelki. Dokument przygląda się wysiłkom sędziego Igora Tuleyi, twarzy ruchu protestu, w jego pracy na sali sądowej i poza nią. Choć jego humor od czasu do czasu wnosi lekkość do tematu, to nie umniejsza powagi kryzysu konstytucyjnego, który rozgrywa się w jednym z państw członkowskich UE.

Po projekcji odbędzie się dyskusja panelowa z publicznością, w której udział wezmą goście specjalni: sędzia Igor Tuleya oraz producentka filmu Iwona Harris.

Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie Meetingpoint Memory Messiaen e.V. we współpracy z Fundacją Pamięć, Edukacja, Kultura.

Szczegółowe informacje wraz z programem festiwalu można znaleźć na stronie: www.neissefilmfestival.net.

źródło: MEETINGPOINT MEMORY MESSIAEN e.V.

print

Zobacz także: