Polska- Ukraina: udany sojusz muzyczny

27.06.2018r.
Drukuj

24 kwietnia w zgorzeleckiej Szkole Muzycznej odbył się  koncert z cyklu Podróże Muzyczne: Polska – Ukraina w wykonaniu uczniów i pedagogów PSM. Jak zwykle dopisała zgorzelecka publiczność, która licznie zgromadziła się w Auli koncertowej. Chociaż koncert trwał blisko dwie godziny, publiczność nie chciała wypuścić wykonawców. Gromkim oklaskom nie było końca!

 

Koncert otworzył Chór dziecięcy Szkoły Muzycznej pod kierunkiem Małgorzaty Dudy.  Utwory polskich i ukraińskich kompozytorów prezentowali uczniowie PSM: Anna Nowakowska- śpiew i fortepian, Jan Tokarczyk- fortepian, Michał Karnaś- fortepian, Gabriela Kaniuk- śpiew, Alicja Cymbałko- fortepian, Wiktor Nowak- trąbka, Daniel Mickiewicz-skrzypce, Kaja Drążek- trąbka, Karolina Maj- flet, Katarzyna Daszkiewicz- fortepian, Miłosz Malung- fortepian, Aleksandra Wojnarowicz- skrzypce i Hubert Grabowski- waltornia. Podczas koncertu wystąpili także pedagodzy PSM: Krzysztof Wojnar- fortepian, Joanna Lewicka- akordeon, Anna Krupa- skrzypce, Yanina Yagovenko- fortepian, Przemysław Bereziuk- fortepian, Dominik Lewicki- fortepian, Halina Konopczyńska- altówka, Jadwiga Leśniak- Sidorska- śpiew i saksofon, Sebastian Sochanowski- śpiew i klarnet oraz Paweł Kurek- perkusja. Gościnnie wystąpili także: Bogdan Szlachcic- akordeon i Krzysztof Babiarz- gitara basowa. Dziękujemy!

 

Prawdziwy entuzjazm wśród publiczności wzbudził ostatni występ wokalno- instrumentalny z popularnymi piosenkami: polską Dumką na dwa serca i ukraińską piosenką ludową Pidmanuła, pidweła. Jak zwykle- śpiew Jagody Leśniak-Sidorskiej w duecie z Sebastianem  Sochanowskim bardzo ucieszył zgorzeleckich melomanów,  pozytywnie zakończył koncert i przypieczętował  muzyczny sojusz polsko- ukraiński.

 

Niestrudzoną inicjatorką koncertów z cyklu Podróże Muzyczne od kilku lat jest Yanina Yagovenko- pianistka i wieloletni pedagog zgorzeleckiej szkoły muzycznej. O muzyce i kompozytorach polskich oraz ukraińskich opowiadała Małgorzata Fornagiel.

 

Do zobaczenia na kolejnych koncertach Szkoły Muzycznej!

 

Dorota Adaszewska

print

Zobacz także: