Powiatowy konkurs wiedzy o HIV/AIDS

26.06.2018r.
Drukuj

Uczennica ze Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Jerzmankach najlepsza w Powiecie!

Dwie uczennice z klas drugich SP im. Sybiraków w Jerzmankach: Aleksandra Majocha i Weronika Nieścierowicz wykazały się ogromną wiedzą z pogranicza biologii i medycyny. W powiatowym konkursie wiedzy o HIV/ AIDS, który odbył się już po raz 12-sty w Węglińcu, Ola zwyciężyła uzyskując blisko komplet punktów, a Weronika zajęła 5-te miejsce. To ogromny sukces naszych bystrych dziewcząt, gdyż wiedza sprawdzana podczas tego konkursu znacznie wykracza poza szkolny program nauczania. Aby osiągnąć taki wynik trzeba nieźle pogimnastykować umysł i zapamiętać mnóstwo abstrakcyjnych pojęć i skrótów, pochodzących z języka angielskiego. Trzeba też rozumieć mechanizmy namnażania się wirusa w organizmie, znać drogi zakażenia, metody diagnozowania i leczenia, etapy rozwoju choroby i jej objawy oraz posiąść wiele innych szczegółowych informacji nt. wirusa HIV i choroby AIDS.

 

Przez lata konkurs ten był swoistą „przepustką” do studiów medycznych, może więc i tym razem?

 

W nagrodę Ola otrzymała tablet, a Weronika Power bank oraz mnóstwo upominków od sponsorów. Organizatorami konkursu była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zgorzelcu i węgliniecka szkoła.

 

Po konkursie wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami obejrzeli ciekawy spektakl przeciw przemocy, oparty na przygodach Hobbita. Chłopak, który był wyobcowany w nowej szkole i doświadczał różnych form przemocy, pokonał smoka i w świecie elfów, krasnoludów, orków i ludzi zyskał szacunek i wdzięczność za pokonanie zła. Własne teksty uczniów z Węglińca, gra aktorów, scenografia, stroje, oprawa muzyczna i ogólne wrażenie zasługują na pochwałę, a przesłanie warte jest naśladowania. Spektakl można obejrzeć tutaj http://spwegliniec.pl/2017/12/23/spektakl-profilaktyczny-wznies-serce-nad-zlo/

 

Dzieci do konkursu przygotowała pani Agnieszka Celuch.

print

Zobacz także: