Pożar kompleksu leśnego Bory Dolnośląskie

01.07.2022r.
Drukuj

W dniu 24-06-2022 o godzinie 13:07 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Zgorzelcu otrzymał zgłoszenie, o pożarze lasu na terenie Nadleśnictwa Pieńsk. Rozległy pożar zmobilizował łącznie 92 samochody i 260 ratowników oraz ratowników specjalistycznej grupy wysokościowej PSP z Warszawy:
Państwowa Straż Pożarna  – 53 samochody i 108 strażaków,
Ochotnicza Straż Pożarna KSRG – 28 samochodów i 109 druhów,
Ochotnicza Straż Pożarna – JOT – 11 samochodów i 43 druhów,
Pięć samolotów PZL M18 Dromader
Dwa samoloty Antonov,
Śmigłowiec Black Hawk z Policji,
Strażackie podwieszone zbiorniki na wodę typu Bambi Bucket
W akcji ratowniczej uczestniczyły jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG z Trójcy i  Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG z Radomierzyc.
Z uwagi na bardzo dynamiczny rozwój pożaru oraz jego dużą powierzchnię wystąpiła potrzeba zadysponowania kolejnymi siłami i środkami, w tym wprowadzenia do działań kompanii odwodowych. W miarę przybywania kolejnych sił i środków wprowadzano kolejne prądy wody w natarciu oraz wzmacniano system dowożenia wody z ustalonych punktów zaopatrzenia wodnego. W celu zapewnienia utrzymania ciągłości podawania prądów gaśniczych zbudowano magistralę wodną o długość 1700m w oparciu o pompę wysokiej wydajności z jednostki OSP Trójca oraz samochodu GCBA. Punkt czerpania wody znajdował się w korycie rzeki Nysy Łużyckiej, z której wodę tłoczono do punktu poboru i tankowania.  Zwiększające się zapotrzebowania na wodę do gaszenia zarzewi ognia  wymusiło zastąpienie samochodu GCBA pompą wysokiej wydajności z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Chojnów.
Według danych z Nadleśnictwa Pieńsk i Ruszów spaleniu uległo: 29 ha na terenie Nadleśnictwa Pieńsk oraz 27 ha na terenie Nadleśnictwa Ruszów. Spaliło się poszycie leśne, drzewostan kategorii III i wyższej.

foto: OSP Trójca i OSP Radomierzyce

print

Zobacz także: