Otwarcie 21. Nyskiego Festiwalu Filmowego w Zittau 

14.05.2024r.
Drukuj

We wtorek, 14 maja w Teatrze Gerharta Hauptmanna w Zittau rozpocznie się 21. Nyski Festiwal Filmowy. Od g. 19:00 organizatorki i organizatorzy zaproszą nas na nadchodzące festiwalowe dni oraz zaprezentują program filmowy, jury i hity tegorocznej edycji. Film otwarcia „Łokieć“ Aslı Özarslan, oparty na powieści Fatmy Aydemir o tym samym tytule, to atmosferycznie gęsty portret młodej kobiety, która płaci wysoką cenę, aby uwolnić się od społecznych projekcji. Współautorka Claudia Schaefer oraz aktorka grająca główną rolę, Melia Kara, pojawią się w Zittau, aby porozmawiać o filmie. Następnie DJ Sagan wprowadzi nas muzycznie w festiwalowy nastrój w foyer teatru.

Do niedzieli, 19 maja, trójnarodowy festiwal filmowy zaprezentuje w 19 kinach i lokalizacjach w Niemczech, Polsce i Czechach – m.in. w Großhennersdorfie, Zittau, Görlitz, Zgorzelcu, Varnsdorfie i Libercu – blisko 90 filmów fabularnych, dokumentalnych oraz krótkometrażowych z trzech sąsiedzkich krajów oraz z Europy Wschodniej. W programie znajdą się ponadto rozmowy o filmie, koncerty, wystawa i wiele więcej. W konkursach na najlepszy film fabularny oraz dokumentalny weźmie udział po 9 produkcji. Konkurs filmów krótkometrażowych zawiera 30 filmów przeróżnych gatunków – od fikcji czy dokumentu, aż do animacji oraz filmu eksperymentalnego. W sekcji „Regionalia“ mamy zgłoszenia lokalnych twórców filmowych lub filmy o życiu w regionie oraz tematy serbołużyckie. Trzy okna do trzech krajów pokażą nam aktualne produkcje z Niemiec, Polski oraz Czech. A w Centrum Panorama w czeskim Varnsdorfie, również w roku 2024, znów będzie można obejrzeć klasykę filmu w bogatej technice 70mm czy też specjalnym formacie 35mm oraz wersji 3D, oraz m.in. tegorocznego laureata Oscara, „Oppenheimera“.

Tegoroczna sekcja Fokus zatytułowana „Female Perspectives“ poświęcona jest kobiecym punktom widzenia nie tylko w kinie i prezentuje filmy wyreżyserowane przez kobiety, opowiadające historie silnych i wpływowych postaci kobiecych. Również program towarzyszący tej sekcji jest pełen wspaniałych artystek. W czwartek, 16 maja, w Teatrze w Zittau będziemy przeżywać „Wieczór dla Thomasa Brascha“. Marion Brasch oraz Masha Qrella uhonorują pisarza i dramaturga mieszanką tekstów, filmów i indie-popowych piosenek. A już w środę, 15 maja, w Kulturfabrik Meda w Mittelherwigsdorfie odbędzie się koncert z Barbarą Morgenstern. 

Uroczyste wręczenie nagród 21. Nyskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się 18 maja w Kühlhaus w Görlitz. To tutaj zostaną rozdane Nyskie Ryby – wyrzeźbione festiwalowe nagrody – m.in. za najlepszy film fabularny, dokumentalny oraz krótkometrażowy, za najlepszą kreację aktorską, najlepszy scenariusz i najlepszą scenografię oraz nagrody dla ulubieńców publiczności. Następnie w Kühlhaus na scenie wystąpi na żywo ukraińska raperka Alyona Alyona, która w zeszły weekend wywalczyła trzecie miejsce dla swojej ojczyzny podczas konkursu Eurowizji 2024 w Malmö.

Pełen program, bilety na filmy i wydarzenia oraz aktualności związane z Nyskim Festiwalem Filmowym można znaleźć online na stronie www.neissefilmfestival.net/pl

źródło: Kunstbauerkino e.V.

print

Zobacz także: