Rewitalizacja cmentarza jeńców wojennych z okresu II wojny światowej została zakończona!
Rewitalizacja cmentarza jeńców wojennych z okresu II wojny światowej została zakończona!
Dobiegły końca prace rewitalizacyjne na cmentarzu jeńców wojennych z okresu II wojny światowej, znajdującym się obok terenu byłego obozu jenieckiego. Jest to kolejny krok w przywracaniu pamięci o dawnym miejscu żołnierskiej niewoli – Stalag VIII A Görlitz.
Z pozyskanej przez Fundację dotacji zrewitalizowano cmentarz jeniecki, na którym spoczywa około 10 tys. jeńców Armii Czerwonej. Znamy niewiele nazwisk spoczywających tu żołnierzy, pytanie o to, czy są wśród nich Polacy pozostaje bez odpowiedzi. Zakres prowadzonych prac obejmował oczyszczenie terenu, odnowienie alejek wraz nowymi nasadzeniami, ustawienie nowych donic oraz naprawę istniejących.
Dzięki tym pracom cmentarz jeniecki zyskał nowy wygląd odpowiadający charakterowi tego miejsca, a spoczywającym tu jeńcom okazano szacunek.
Zadanie otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w kwocie 47.200,00zł.
Dziękujemy Wykonawcy czyli Firmie „Ogrody Małgorzata Pabjan”.
Krótka informacja o miejscu.
Cmentarz wojenny jeńców Stalagu VIII A znajduje się w Koźlicach (gm. Zgorzelec) w bezpośrednim sąsiedztwie byłego obozu jenieckiego – Stalag VIII A Görlitz. Na obszarze ok. 0,27 ha, znajduje się 7 ziemnych mogił zbiorowych, w których leżą szczątki ok. 12 tysięcy jeńców Armii Czerwonej. Zmarłych jeńców chowano w dołach, przysypując ich zwłoki wapnem i ziemią. Po wyzwoleniu, w 1945 roku, kiedy na terenie byłego stalagu stacjonowała Armia Czerwona teren uporządkowano, nadając mu charakter cmentarza, Ponowne porządkowanie cmentarza przypada na lata 1962–1964. W centralnej części cmentarza znajduje się ustawiony wówczas głaz oraz umieszczone na nim dwie tablice poświęcone pamięci tysięcy jeńców zmarłych w latach 1942–1945 z głodu, z powodu chorób i wyniszczenia niewolniczą pracą.
Cmentarzem opiekuje się Fundacja Pamięć, Edukacja, Kultura.
źródło: Fundacja Pamięć, Edukacja, Kultura