Rusza akcja bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla wszystkich pełnoletnich!
Wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, od 23 listopada będą mogły skorzystać z darmowych szczepień przeciw grypie. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień.
Zgłoszenia w dowolnym punkcie szczepień i bez recepty
Osoby, które chcą skorzystać z bezpłatnego szczepienia, nie muszą mieć recepty na szczepionkę. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień i umówią termin. Przed szczepieniem należy wypełnić oświadczenie dostępne w punktach szczepień lub (dostępne jest tutaj), a następnie udać się na wizytę do lekarza kwalifikującego do zabiegu.
Mapa ponad 3000 punktów, w których można wykonać szczepienie przeciw grypie, znajduje się tutaj.
Na szczepienie powinny się zgłaszać osoby bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki. Nie trzeba robić przerwy pomiędzy szczepieniami np. przeciw COVID-19 i przeciw grypie.
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022 klik
Nie lekceważ grypy
Grypy nie należy nigdy lekceważyć, a tym bardziej przechodzić. Można jej uniknąć lub lżej na nią chorować, jeśli się wcześniej zaszczepimy! Grypa będzie łagodniejsza, jeśli wcześniej się zaszczepimy. To bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku osób starszych, dzieci oraz osób z chorobami przewlekłymi, które mogą ciężko przechodzić grypę. Ponieważ wirus grypy szybko się zmienia, co roku szczepionka ma nieco inny skład. Jest on opracowywany w oparciu o nowe szczepy wirusa, które wywołują grypę w danym sezonie. Pracuje nad nim sieć międzynarodowych laboratoriów, w Polsce zespół w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego — Państwowym Zakładzie Higieny!
Podstawowym zadaniem szczepionki przeciwko grypie jest wzmocnienie odporności na zakażenie wirusem grypy. Szczepienia są skuteczną metodą zapobiegania zachorowaniom na tę chorobę oraz powikłaniom i zgonom.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia