Saksonia: zaostrzone środki walki z epidemią

14.12.2020r.

Flaga NiemiecOd 14 grudnia br. w Saksonii wprowadzone zostały zaostrzone środki walki z epidemią koronowirusa. Obowiązują one do 10 stycznia 2021 roku. W związku z tym moc traci wprowadzone w dniu 10 grudnia rozporządzenie Powiatu Görlitz. Swoje funkcjonowanie zmienia również Urząd Miasta Görlitz.

Nowe saksońskie rozporządzenie o ochronie przed koronawirusem zawiera następujące zapisy:

• zasłanianie nosa i ust

obowiązuje w zamkniętych pomieszczeniach dostępnych publicznie, w komunikacji publicznej i w przestrzeni otwartej wszędzie tam, gdzie dochodzi do spotkań miedzy ludźmi

• ograniczenie wychodzenia z domu

opuszczanie domostwa jest możliwe tylko z istotnych powodów jak:

– droga do pracy, szkoły, przedszkola, lekarza

– nieprzekładalne egzaminy

– zakupy związane z potrzebami życia codziennego i korzystanie z innych usług w promieniu 15 km od miejsca mieszkania lub miejsca pracy

– odwiedzenie partnera, osób potrzebujących, chorych lub wykonywanie prawa do opieki lub kontaktów w obszarze prywatnym, wizyty w domach opieki i szpitalach

– spotkania i wizyty u krewnych z innego gospodarstwa domowego do max. 5 osób, podczas świąt Bożego Narodzenia od 23 grudnia 2020 godz. 12 do 27 grudnia 2020 godz. 12 do maks. 10 osób (nie wliczając dzieci do 14 roku życia).

– towarzyszenie osobom umierającym

– sport i ruch na świeżym powietrzu w promieniu 15 kilometrów od miejsca mieszkania oraz udanie się do własnego lub dzierżawionego ogrodu działkowego lub działki z zachowaniem zasad ograniczania kontaktów.

• zakaz przemieszczania się/opuszczania domostw w godz. od 22:00 do 6:00

opuszczanie własnego domostwa jest dozwolone tylko z istotnego powodu np.

– wykonywanie działalności zawodowej

– opieka konieczna na dziećmi ,

– odwiedzenie małżonka lub partnera życiowego

– wykonywanie koniecznego transportu dostawczego

– odwiedzenie osób potrzebujących pomocy i chorych w ich domach oraz wykonywanie prawa do opieki i kontaktów,

– wizyta u lekarza,

– towarzyszenie osobom umierającym

– niezbędne czynności związane z opieką nad zwierzętam

Zakaz nie obowiązuje w wigilię świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra.

• zakaz podawania i spożywania alkoholu w miejscach publicznych
  • handel detaliczny i sklepy

Zamknięte są centra handlowe, sklepy i hurtownie za wyjątkiem dopuszczalnych ofert telefonicznych i online do wysyłki lub dostawy. Otwarte i dozwolone są: sklepy spożywcze, sklepy z artykułami dla zwierząt, sklepy z napojami, urzędy pocztowe i usługi pocztowe, drogerie i apteki, banki i kasy oszczędnościowe, zakłady fryzjerskie, optyczne, zaopatrzenia w aparaty słuchowe, pogrzebowe, pralnie, usługi dostawcze, sprzedaż czasopism, stacje benzynowe, warsztaty samochodowe i serwis rowerowy, punkty odbioru odpadów selektywnych, sprzedaż choinek, kwiaciarnie i sklepy ogrodnicze, szkółki roślin prowadzące własną produkcję i sprzedaż. Nadal obowiązuje limit klientów na metr kw. w sklepach.

• ograniczenie kontaktów

Należy unikać wszystkich kontaktów, które nie są konieczne, oraz podróży prywatnych, turystycznych i zawodowych, które nie są obowiązkowe.

• szkoły i przedszkola

Przedszkola, świetlice dla dzieci klas I-IV, szkoły podstawowe, internaty szkolne i placówki opieki dla dzieci są zamknięte do 8 stycznia 2021. W tygodniu przed feriami świątecznymi i (14-18 grudnia 2020r) i po feriach świątecznych (4-8 stycznia 2021r.) nauka szkolna odbywa się w trybie zdalnym. Obowiązek uczęszczania do szkoły jest na ten czas zawieszony. Dla dzieci przedszkolnych i uczniów szkół podstawowych, których rodzice pracują w zawodach kluczowych dla funkcjonowania systemu, zapewniona będzie opieka w przedszkolach, świetlicach lub szkołach podstawowych.

• obowiązek kwarantanny

W przypadku pozytywnego testu, bezpośredniego kontaktu z osobą o pozytywnym wyniku, w przypadku podejrzenia własnego zakażenia.

• wizyty w placówkach opieki i szpitalach jedynie z negatywnym wynikiem (szybkiego) testu

Zmianie ulega funkcjonowanie Urzędu Miasta Görlitz, który od 14 grudnia 2020 r. pracuje w ograniczonym trybie pracy. Wejście do budynków Urzędu Miasta Görlitz jest możliwe tylko po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym lub e-mailowym. Urząd prosi mieszkańców o kontakt z wydziałami drogą telefoniczną lub e-mailową. W pilnych sprawach można umówić się na wizytę w urzędzie. Te zasady będą obowiązywały do 8 stycznia 2021 roku.

Od 24 grudnia 2020 roku do 3 stycznia 2021 roku Urząd Miasta będzie nieczynny. Wyjątek stanowią:

Urząd Stanu Cywilnego (wejście od ulicy Brüderstraße 7, winda – 2. piętro), który będzie otwarty w dniach 28.12-30.12.2020 w godz. 9:00-11:00 w sprawach związanych ze zgłaszaniem zgonów oraz Zakład Komunalny Cmentarz Miejski, który będzie otwarty w dniach:

• poniedziałek, 28.12.2020: terminy po wcześniejszym uzgodnieniu
  • wtorek, 29.12.2020: 09:00-12:00