„See the people, not the rules“ – międzynarodowa wymiana młodzieży Worcation 2022

24.08.2022r.
Drukuj

W piątek 12.08.2022 r. odbyła się uroczystość zakończenia międzynarodowej wymiany młodzieży Worcation połączona z upamiętnieniem ofiar II wojny światowej. Na dwa tygodnie, od 30.07. do 13.08, do Europamiasta przyjechali młodzi ludzie z Polski, Niemiec, Włoch oraz Ukrainy. Była to już 15. edycja projektu organizowanego przez stowarzyszenie Meetingpoint Memory Messiaen. Temat przewodni tegorocznego Worcation skupiał się na historii byłego niemieckiego obozu jenieckiego Stalag VIII A oraz na prawach człowieka.

Podczas uroczystości z okazji zakończenia projektu uczestniczki i uczestnicy przedstawili efekty swojej pracy, a także opowiedzieli o doświadczeniach zebranych w trakcie tego dwutygodniowego spotkania. Podczas warsztatów teatralnych i muzycznych młodzież w artystyczny sposób mogła zapoznać się z tematyką praw człowieka. Uczestniczki i uczestniczki w trakcie warsztatów podejmowali również aktualne problemy społeczne, a z pomocą metody „Teatru uciśnionych” starali się odnaleźć współczesne analogie do realiów życia jeńców więzionych w Stalagu VIII A. Szczególne wrażenie na obecnych wywarła ostatnia scena spektaklu, w której młodzież zajęła jednoznaczne stanowisko w sprawie napaści Rosji na Ukrainę i toczącej się wojny. Wzruszającym zwieńczeniem tej wymownej sceny było wspólne zaśpiewanie przez uczestniczki i uczestników znanego ukraińskiego utworu.

Trzecia, historyczna grupa warsztatowa odsłoniła pozostałości po jednym z baraków, a mianowicie dwa wejścia do baraku, toalety nocne, fragmenty koryt do mycia oraz piece kaflowe. Pozwoliło to na pokazanie rzeczywistej wielkości baraku w na co dzień porośniętym lasem terenie. We wspomnianym baraku umieszczeni byli jeńcy Armii Czerwonej, których wraz z jeńcami włoskimi traktowano w obozie najgorzej. Efekty warsztatów historycznych przyczynią się w przyszłości do rozwoju oferty edukacyjnej Miejsca Pamięci Stalag VIII A, a więcej informacji na temat odsłoniętego baraku można usłyszeć w nowym przewodniku multimedialnym po Miejscu Pamięci.

Przez dwa tygodnie trwania projektu młodzi Europejczycy mogli liczyć również na wiele atrakcji: podczas gry miejskiej poznali Europamiasto Zgorzelec-Görlitz, spędzili dzień nad jeziorem Berzdorf, uczestniczyli w wycieczce do Drezna oraz mieli okazję zintegrować się podczas wieczornych grillów. Ten wspólne spędzony czas sprawił, że pożegnanie było pełne łez, jednak uczestniczki i uczestnicy obiecali sobie, że za rok również spotkają się w Zgorzelcu-Görlitz.

Projekt Worcation 2022 został dofinansowany przez Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów (BKM) oraz Partnerstwo na rzecz Demokracji Miasta Görlitz w ramach programu federalnego „Żywa demokracja”.

Serdecznie dziękujemy naszemu partnerowi – Fundacji Pamięć, Edukacja, Kultura oraz sponsorom: Gminie Zgorzelec oraz Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej w Zgorzelcu.

Patronat nad projektem objęli Burmistrz Miasta Zgorzelec Rafał Gronicz oraz Nadburmistrz Miasta Görlitz Octavian Ursu.

Publikacje nie wyrażają opinii Federalnego Ministerstwa ds. Rodziny, Osób Starszych, Kobiet i Młodzieży (BMFSFJ) oraz Federalnego Urzędu ds. Rodziny i Zadań Obywatelskich (BAFzA). Za treść swoich wypowiedzi odpowiedzialność ponoszą autorzy/autorki.

źródło: MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN e.V

print

Zobacz także: