Segregacja – przykry obowiązek czy świadomy styl życia?

26.10.2020r.
Drukuj

W związku ze zmianą ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz ustawy o odpadach, od marca br. wszyscy mieszkańcy Gminy Zgorzelec mają obowiązek segregowania odpadów.

Do tego czasu ponad 20% mieszkańców deklarowało nieselektywną zbiórkę odpadów. Byli to mieszkańcy, którzy świadomie rezygnowali z segregacji odpadów i płacili więcej za ich odbiór. Niechęć do segregacji odpadów argumentowali m.in.: koniecznością posiadania większej liczby pojemników, czy rzadkim odbiorem surowców wtórnych w workach. Dla niektórych osób segregacja odpadów była zbyt skomplikowana, a jeszcze innym osobom zwyczajnie nie chciało się segregować. Od marca tego roku przepisy zadecydowały za nas – segregacja odpadów stała się obowiązkiem. Zdajemy sobie sprawę, że ludzie nie lubią, kiedy coś się im narzuca, szczególnie wtedy, gdy coś jest dla nich niewygodne. Nie zmienia to jednak faktu, że przepisy musimy zaakceptować, uszanować i stosować się do nich. Musimy też uwierzyć, że segregacja odpadów to nie jest ciężka praca fizyczna. Segregacja odpadów to świadome życie, w którym zdajemy sobie sprawę z tego, że wrzucony karton do worka niebieskiego, czy opakowanie po mleku wrzucone do worka żółtego, nie trafią na rosnące w zatrważającym tempie składowisko, tylko zostaną przetworzone i wykorzystane powtórnie. Pamiętajmy, że segregujemy dla siebie, swoich rodzin, dzieci i wnuków.

W naszej gminie prowadzone są kontrole w zakresie wywiązywania się z obowiązku segregowania odpadów. Kontroler weryfikuje, kto odpady segreguje, a u kogo ta segregacja wymaga jeszcze poprawy i wskazuje co należy poprawić. 

Wierzymy, że mieszkańcy Gminy Zgorzelec segregują uczciwie i świadomie, a kolejne kontrole zakończą się wyłącznie wynikiem pozytywnym. Pamiętajmy, że segregując odpady przyczyniamy się do życia w czystym środowisku!

print

Zobacz także: