Sinfonietta Dresden z muzycznym przekazem przeciwko wojnie w Ukrainie

17.03.2022r.

Görlitz. Wolność i pokój – to pojęcia, które często wkłada się nam w usta i których czasem używamy bezmyślnie. Teraz jednak, w obliczu straszliwej wojny w Ukrainie, nabierają one zupełnie nowego znaczenia. Jaką rolę w tak szczególnym czasie ogrywa muzyka? Może pomóc zająć wspólne stanowisko, znieść emocje, dać siłę i nadzieję na pokój.

Piąty koncert z cyklu Beethoven I Punkty przecięcia Sinfonietty Dresden we współpracy z Wyższą Szkołą Muzyczną z Drezna i Meetingpoint Memory Messiaen rozpocznie się od bardzo aktualnego utworu.

Ukraiński kompozytor Vasily Ratmansky, który obecnie studiuje w Dreźnie, swój utwór, który swoją premierę będzie miał w trakcie koncertu, zatytułował „the emperor” (Cesarz). Utwór podejmuje się tematów takich jak dyktatura, propaganda i niewyobrażalna inwazja Putina na ojczyznę Ratmansky’ego. Współpraca orkiestry z kompozytorem planowana była już od pewnego czasu, jednak w ostatnich dnia muzyk napisał dzieło zupełnie od nowa. Tym utworem orkiestra pragnie wyrazić swój sprzeciw wobec trwającej wojny w Ukrainie.

Podczas koncertu zabrzmi także V Koncert fortepianowy Beethovena, premierowy utwór czeskiej kompozytorki Lucie Vítkovej oraz opera „Leonora” włoskiego kompozytora Ferdinando Paërsa.

Koncert odbędzie się w sobotę 26.03.2022 r. o godz. 19.00 w Forum Kultury Synagoga Görlitz (Kulturforum Görlitzer Synagoge). Bilety na koncert (60 zł normalny /40 zł ulgowy) są dostępne na stronie eventim.de, w DDV Lokal Görlitz (Obermarkt 29) oraz w kasie wieczornej przed koncertem (od godz. 18:30). Dla obywatelek i obywateli Ukrainy wstęp na koncert jest bezpłatny.

Wydarzenie odbędzie się zgodnie z przepisami obowiązującymi w dniu koncertu w związku z pandemią koronawirusa.

Kontakt: info@meetingpointmm.eu, www.meetingpoint-memory-messiaen.eu

źródło: MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN e.V.