Słowo Wójta – Wiosna jest z nami!

29.03.2021r.
Drukuj

Wiosna, to pora roku na którą zawsze czekamy. Nic mi tak z rana nie poprawia humoru, jak śpiew ptaków za oknem, który jeszcze kilka dni temu zastępowały odgłosy pługu śnieżnego. Świat budzi się do życia, więc i mi jest jakoś lepiej na sercu. Formalnie, wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego, co w przybliżeniu oznacza okres pomiędzy 21 marca a 22 czerwca ale już dziś czujemy jej powiew.

Nadchodząca pora roku zawsze kojarzy się z nową energią. Przychodzi chęć wyjścia na ogródek, zrobienia pozimowych porządków, przycięcia krzewów i uporządkowania garażu. Pierwszą rzeczą jaką zazwyczaj chcę zrobić, gdy jest już ciepło, to otworzyć okno. Pozwolić, aby świeże wiosenne powietrze wpadło do domu i przewietrzyło wszystkie kąty po zimie. To czas, w którym zaczynam myśleć o kwiatach we własnym ogródku. Kwiaty cieszą nie tylko mnie i moich współmieszkańców, to również radość dla oczu każdego, kto spojrzy na nie przechodząc przy moim domu. Z wiosny cieszą się także nasze dzieci i wnuki, radosne wyjście do ogrodu, wspólne prace porządkowe przygotowanie sprzętu, postawienie krzeseł, stołu, pawilonu ogrodowego to dobry moment na wzmacnianie rodzinnej więzi. Nie zapominajmy o domowych zwierzętach, pies uwielbia wspólne zabawy w ogrodzie i spacerki po terenie, dla niego nowe zapachy to niezapomniana atrakcja. Na nasze działania czeka także schowany sprzęt, kosiarka, rower, huśtawka. Pora wszystko odkurzyć, naoliwić lub prze-malować. A wszystko to można zrobić na świeżym powietrzu. Warto też wybrać się na pierwsze wycieczki, sprawdzić co się zmieniło w naszej okolicy, skorzystać z dobrej pogody, zgubić kilka kilo i odbudować formę fizyczną. Gdy tylko jest taka okazja, pakujemy plecak i ruszamy. To nie muszą być wcale dalekie wojaże, ale to świetny sposób na relaks. Teraz zaczyna się okres, kiedy śmiało można częściej zabierać ze sobą aparat. Wiosenne zdjęcia są wspaniałe i fajnie się do nich powraca np. jesienią.

Wiosną, zwłaszcza w tym roku, warto skontrolować swoje zdrowie. Jak ważne są to działania, dzisiaj, w dobie pandemii, musimy wszyscy pamiętać. Zaplanujmy wizytę u lekarza i zróbmy okresowe badania. Wiem, że większość z nas raczej tego nie lubi, ja też się do tego grona zaliczam. Jednak trzeba zadbać o swoje zdrowie wiosną, aby nadrobić ewentualne zaległości, tak by nic nie zechciało popsuć nam humoru czy chęci do spełniania reszty wiosennych planów. Oczywiście należy do nich zaplanowanie grilla, to wiąże się nieodłącznie z początkiem wiosny. Pamiętajmy przy tym o obostrzeniach związanych z pandemią, zachowajmy wszystkie obowiązujące obostrzenia. Grilla możemy zorganizować w gronie najbliższych, w kilka osób, z pewnością będzie przyjemnie. To się nazywa łączenie przyjemnego z pożytecznym – powietrze, dobre jedzonko i do tego fajne towarzystwo.

Obojętnie kim jesteśmy, gwiazdą z pierw-szych stron gazet czy nieznaną nikomu bliżej osobą, czy żyje się nam lekko, czy trudniej, czy mamy lat dwadzieścia czy dużo więcej, wiosna jest dla nas wszystkich i każdy ma do niej prawo. Wiosna swoim usposobieniem przygotowuje nas do radosnych Świąt Wielkanocnych. Wszelkie wiosenne obrządki, pomimo swojej różnorodności, mają ze sobą ważną cechę wspólną – są pożegnaniem zimy i przywitaniem wiosny, symbolizującej życie i coroczną zmianę na lepsze.

Gdy myślimy o Świętach Wielkanocnych mamy przed oczami święconkę a w niej pisanki, zajączki i bazie. Wielkanoc to zdecydowanie najważniejsze święto chrześcijan, sięgające genezą czasów apostolskich. Przez tysiące lat ukształtowało się wiele zwyczajów i religijnych ceremoniałów związanych z obchodzeniem Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Dlatego z wiosenną radością, uzupełnioną promieniami słonecznymi życzę Państwu zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego Alleluja.

Piotr Machaj

print

Zobacz także: