Spotkanie Kresowe w Gozdaninie

14.07.2020r.
Drukuj

Tradycyjnie od lat w lipcu na terenie Gminy Zgorzelec odbywa się „Spotkanie Kresowe” upamiętniające wydarzenia na Ziemi Wołyńskiej sprzed lat.

Tegoroczne wydarzenie odbyło się 11 lipca na Świetlicy Wiejskiej w Gozdaninie, którego organizatorami było Stowarzyszenie „Strażnicy Pamięci Ziemi Zgorzeleckiej” oraz Sołectwa Gozdanin i Rudzica przy pomocy Gminnego Ośrodka Kultury w Zgorzelcu z/s w Radomierzycach.

Uroczystość rozpoczęła się od wystąpienia Wójta Gminy Zgorzelec Piotra Machaja. W swoim przemówieniu mówił o potrzebie organizacji spotkań upamiętniających wydarzenia na Ziemi Wołyńskiej, które są żywą lekcją historii dla kolejnych pokoleń.

Laureat III miejsca konkursu literackiego „Polska moim Domem” organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zgorzelcu Tadeusz Świetliński zaprezentował konkursową pracę pt. „Godło: Kresy”. Następnie Kresowiak Stanisław Maguliszyn wspominał czasy swojego dzieciństwa i młodości, rodzinny dom i opowiadał o tym, co przeżył przy przesiedleniu. Zebrani w świetlicy wiejskiej mogli podziwiać wystawę plansz ze zdjęciami i informacjami pn. „Kresy – pamiętamy!”.

Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze przy kawie i słodkich wypiekach, o które zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Gozdaninie. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim zaangażowanym w organizację oraz przybyłym gościom.

print

Zobacz także: