Spotkanie literacko-muzyczne pn. „Dla Ciebie, Ukraino”

05.06.2024r.
Drukuj

15 czerwca br. w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura w Zgorzelcu odbędzie się spotkanie literacko-muzyczne „Dla Ciebie, Ukraino”, na które serdecznie wszystkich zapraszamy.

Wydarzenie zostało zaplanowane wspólnie z autorami antologii „Solidarni z Ukrainą. Pomimo wszystko”, która ukazała się w 2022 r.

Ideą przewodnią tego spotkania jest pokazanie wsparcia i szacunku Polaków dla Ukrainy

pogrążonej w okrutnej wojnie, prowadzonej przeciwko niej przez Rosję.

Tysiące obywateli Ukrainy zginęło w walkach na froncie lub pod gruzami własnych domów.

Ludzie potracili dobytek swojego życia bądź pokoleń, dzieci zostały sierotami, a żony i matki

straciły swoich mężów i synów. Miliony ludzi, głównie kobiet i dzieci znalazły się poza granicami kraju, skazanych na trudne, emigranckie warunki nowego życia.

Polacy wykazali ogromną wolę pomocy, do Polski wjechało ok. 3 mln uchodźców, setki tysięcy kobiet przyjęto do rodzin. Rząd Polski uruchomił środki konieczne do zapewnienia egzystencji uchodźcom wojennym.

Również tutaj, w Zgorzelcu, zorganizowano pomoc – udostępniono miejsca zamieszkania,

uruchomiono ze środków prywatnych i samorządowych wsparcie logistyczne i finansowe.

Wojna trwa, wszyscy śledzimy z zapartym tchem jej przebieg i katastrofę społeczną, która ona ze sobą niesie. Z całego serca życzymy Ukrainie zwycięstwa, a jej obywatelom powrotu do domu.

Teraz Ukraińcy są wśród nas, język ukraiński słyszymy na co dzień na ulicach, w tramwajach, autobusach i pociągach. Nikogo nie dziwi kelnerka ze Lwowa bądź ukraińska pracownica w polskim przedszkolu. Jednak obrazy zniszczeń i śmierci nie pozwalają na spokojną radość współistnienia.

Spotkamy się w sobotę, 15 czerwca, o godz. 17.00 w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura i oddamy głos twórcom i muzykom.

Serdecznie zapraszamy!

WSTĘP BEZPŁATNY

 

Patronatem honorowym wydarzenie objęli:

Wójt Gminy Zgorzelec

Burmistrz Miasta Zgorzelec

Starosta Zgorzelecki

źródło: Fundacja Pamięć, Edukacja, Kultura 

print

Zobacz także: