Symboliczny program Dni Messiaena 2022

12.01.2022r.
Drukuj

Mimo odwołania tegorocznej edycji  Międzynarodowych Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen pragnie uczcić 81. rocznicę prapremiery „Kwartetu na koniec czasu“ z 15 stycznia 1941 roku – dzieła, które jest sercem festiwalu.

Dlatego w sobotę, 15 stycznia br. w 81 rocznicę prapremiery ›Kwartetu ‹dwa kościoły katolickie po obu stronach Nysy zapraszają na symboliczne nabożeństwo połączone z pokazem filmu. O godz. 17.00 w Kościele Świętego Krzyża (Heilig-Kreuz-Kirche) w Görlitz oraz o godz. 18.30 (po wieczornej Mszy Św.) w Sali Spotkań przy Kościele św. Bonifacego w Zgorzelcu odbędzie się projekcja koncertu „Kwartet na koniec czasu” Oliviera Messiaena. Producentem nagrania, które powstało dla telewizji Arte jest Accentus Music. Dzieło Messiaena wykonali światowej sławy muzycy i muzyczki: pianista i uczeń samego kompozytora Pierre-Laurent Aimard, wiolonczelista Jean-Guihen Queyras, skrzypaczka Isabelle Faust i klarnecista Jörg Widmann.

Oprócz tego w czwartek, 13 stycznia br., odbędzie się cykl wykładów w formie online poświęconych Olivierowi Messiaenowi i jego muzyce. Twórczość kompozytora zostanie omówiona z perspektywy wydarzeń zachodzących w XX wieku, szczególnie w kontekście politycznym i społecznym. Wykłady odbędą się w języku niemieckim.

W ten symboliczny sposób stowarzyszenie pragnie uczcić pamięć Oliviera Messieana, prapremiery jego utworu oraz 120.000 jeńców wojennych, którzy w latach 1939-1945 byli wykorzystywani w Görlitz jako pracownicy przymusowi i przetrzymywani w nieludzkich warunkach w Stalagu VIII A. Ponad 10.000 z nich przypłaciło swoją niewolę śmiercią.

Treści wykładów oraz linki do poszczególnych wystąpień na platformie Zoom znajdą Państwo na stronie festiwalu: www.pl.messiaen-tage.eu

Wszystkie wydarzenia odbywają się z zachowaniem aktualnych zasad dotyczących ochrony przed koronawirusem.

źródło: MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN e.V.

print

Zobacz także: