Szkoła Podstawowa w Trójcy laureatem projektu „TO(działa)MY!”

16.03.2021r.
Drukuj

Szkoła Podstawowa im. Osadników Wojskowych w Trójcy została jednym z laureatów konkursu grantowego organizowanego przez UNICEF Polska i Fundację Santander Bank Polska.

Projekt „TO(działa)MY!” jest prowadzony przez UNICEF Polska i Fundację Santander Bank Polska. 30 najciekawszych, zgłoszonych przez szkoły projektów, otrzyma dofinansowanie w wysokości 2 tysiące złotych na realizację przedsięwzięć o charakterze społecznym w obszarze ekologii, zdrowia i edukacji. Wśród Laureatów znalazła się Szkoła Podstawowa z  Trójcy w dziedzinie ekologia i środowisko.

Projekt edukacyjno-społeczny „TO(działa)MY!” to wspólna inicjatywa UNICEF Polska i Fundacji Santander Bank Polska, zainaugurowana we wrześniu 2020 r. Jej celem było zmotywowanie i zaangażowanie uczniów oraz nauczycieli do podejmowania działań o charakterze społecznym i realizacji projektów skierowanych do społeczności szkoły i środowiska lokalnego. 

W ramach akcji, młodzi ludzie pod okiem swoich opiekunów opracowywali koncepcje projektów, których beneficjentami będą uczniowie placówki i/lub społeczność lokalna. Uczestnicy mieli do wyboru trzy obszary tematyczne: ekologia, edukacja i rozrywka oraz zdrowie i sport. Do programu zgłosiło się ponad 740 placówek edukacyjnych z całej Polski. Pomimo utrudnień wynikających z pandemii COVID-19 i nauki w trybie zdalnym, uczniowie i nauczyciele chętnie angażowali się w przygotowanie projektów. Powstało wiele niezwykle ciekawych i cennych społecznie przedsięwzięć. 

Ekologia najczęściej wybieranym obszarem

Konkurs grantowy stanowił dodatkowy element inicjatywy „TO(działa)MY!”. Każda szkoła biorąca udział w projekcie mogła aplikować o środki na dofinansowanie przygotowanego przez siebie projektu społecznego. Granty przekaże Fundacja Santander Bank Polska. Spośród otrzymanych zgłoszeń, komisja konkursowa wyłoniła 30 najwyżej ocenionych prac. Placówki te otrzymają dofinansowanie, które pozwoli im wcielić w życie zaplanowane działania. 
Wybór stojący przed komisją konkursową nie był prosty. Nadesłane propozycje projektów odpowiadały na wiele problemów społecznych bliskich młodym ludziom. Największym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli cieszyła się tematyka ekologii i to właśnie w tej dziedzinie odnotowano najwięcej zgłoszeń. Nie zabrakło jednak interesujących projektów z obszaru edukacji oraz zdrowia. Pełna lista laureatów.

Z radością obserwuję rosnące zainteresowanie szkół inicjatywami, których celem jest promowanie idei partycypacji dzieci i młodzieży. Cieszę się, że tylu nauczycieli zaangażowało się w program „TO(działa)MY!” i wsparło swoich podopiecznych w przygotowaniu projektów społecznych. Uczestnicy konkursu wykazali się dużą wrażliwością społeczną i przygotowali wspaniałe projekty, które dotykają tak ważnych tematów, jak poprawa jakości życia dzieci z niepełnosprawnością czy integracja uczniów-imigrantów, a także cały szereg akcji promujących ekologiczny i zdrowy styl życia. Młodzi ludzie pomyśleli także o przedstawicielach starszego pokolenia, chcąc lepiej zrozumieć bliskie im sprawy i planując dla nich specjalne wydarzenia. Dziękuję wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy zaangażowali się w realizację projektu. UNICEF Polska kibicuje wszystkim w realizacji tych fantastycznych przedsięwzięć!, komentuje wyniki konkursu Renata Bem, Zastępca Dyrektora Generalnego UNICEF Polska. 

Fundacja Santander Bank Polska realizuje programy grantowe od wielu lat, ale ten projekt jest dla nas szczególny, bo nastawiony jest na partycypację dzieci i młodzieży w życiu społecznym. Jako fundacja stawiająca na młodych, chcemy mieć swój udział w edukowaniu dzieci i młodzieży. Na każdy zwycięski projekt przeznaczyliśmy 2 tysiące złotych, jestem niezmiernie ciekawa efektów. Chciałabym mocno podkreślić, że bardzo doceniam  zaangażowanie i pomysłowość uczniów, a także wsparcie nauczycieli na pierwszym etapie, czyli podczas pisania wniosków o grant. Tym bardziej, że wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że łatwo na pewno nie było… I mam tu na myśli zarówno czas, w jakim wnioski o granty były składane, jak i okoliczności związane z zamknięciem szkół, mówi Marzena Atkielska, prezes zarządu Fundacji.

źródło: unicef.pl

 

print

Zobacz także: