Szkolenie z branży sadowniczej w Gozdaninie

03.08.2020r.
Drukuj

W miniony weekend w Gozdaninie odbył się kurs szkoleniowy pn. „Edukacja w celu zachowania starych saksońskich i polskich odmian owoców w regionie przygranicznym” podczas, których przeprowadzono zajęcia teoretyczne i praktyczne.

Na inauguracji kursu w Świetlicy Wiejskiej w Gozdaninie pojawili się przedstawiciele władz samorządowych – Starosta zgorzelecki Artur Bieliński, Wicestarosta Mirosław Fiedorowicz oraz  Zastępca Wójta Gminy Zgorzelec Marek Wolanin. Kurs szkoleniowy przeprowadziły dr Ewelina Gudarowska oraz dr Marta Czaplińska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Podczas kursu uczestnicy poznali w teorii i w praktyce tajniki pielęgnacji i prowadzenia sadu ekologicznego, letniego cięcia drzew owocowych oraz ich rozmnażania poprzez okulizację.

Celem projektu jest kształcenie społeczeństwa w celu zachowania starych saksońskich i polskich odmian drzew owocowych oraz pokazanie ich wartości dla turystycznego i ekonomicznego rozwoju pogranicza.

Organizatorami szkolenia byli – Stowarzyszenie LGD Partnerstwo Izerskie, Stowarzyszenie Sachsische Landesstiftung Natur und Umwelt oraz Stowarzyszenie „Bystry Strumień” z Gozdanina.

print

Zobacz także: