Szopki z Osieka Łużyckiego

09.12.2022r.
Drukuj

W szkole podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Osieku Łużyckim właśnie zakończył się pierwszy konkurs na szopkę bożonarodzeniową a’la szopka krakowska. Jego pomysłodawcy, nauczyciele Artur Burdosz i Iwona Zych, postawili warunek, że szopki – tak, jak te najbardziej znane, krakowskie – mają bazować na lokalnej architekturze. Zobaczcie jak pięknie można pokazać swoje otoczenie.

Szopki to jedna z pięknych bożonarodzeniowych tradycji. Na krótko przed Bożym Narodzeniem pojawiają się w przestrzeni publicznej miast i w kościołach, są też obecne w wielu domach. Można je kupić, ale wiele osób woli zrobić świąteczną szopkę samodzielnie. Robią je także dzieci, a wiele szkół organizuje przedświąteczne konkursy.

I właśnie jeden z takich konkursów ogłosili na początku miesiąca nauczyciele ze szkoły podstawowej w Osieku Łużyckim, Iwona Zych i Artur Burdosz. Sam pomysł, aby zachęcić dzieci i rodziców do stworzenia szopki bożonarodzeniowej, która na wzór słynnych szopek krakowskich*, bazowałaby na lokalnej, bliskiej uczniom architekturze miejsc zamieszkania, dojrzewał w głowie Artura Burdosza już od kilku lat. O wprowadzeniu pomysłu w czyn już w tym roku zadecydowała pani Iwona Zych, której pomysł na szopkę promującą urodę lokalnych wiosek bardzo się spodobał. I chyba nie tylko jej, co widać po pracach konkursowych, nad którymi pracowały i dzieci, i rodzice.

Staranne wykonanie, zastosowanie często nietypowych materiałów – jedną z szopek, przedstawiającą kościół w Osieku wykonano z łubianek i oryginalne pomysły tworców zasługują na ogromne uznanie. Cieszy też, że autorzy tak pięknie pokazali urodę lokalnych budowli – kościołów w Osieku Łużyckim i Radomierzycach oraz najbardziej charakterystycznych dla naszego regionu domów przysłupowych i szachulcowych, jakich sporo jeszcze zachowało się w okolicznych wioskach.

Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano w poniedziałek, 12 grudnia. Wręczenie nagród odbędzie się 21 grudnia. Pomysłodawcy myślą też o małej wystawie pierwszych konkursowych prac.

*Krakowska szopka zawiera charakterystyczne dla architektury stolicy Małopolski detale. Najczęściej prace są budowane na wzór krakowskich kościołów. Szopkarze chętnie odtwarzają fronton bazyliki mariackiej oraz wieże i kopuły katedry na Wawelu, ale inspirują ich także inne obiekty. Oprócz świętej rodziny tradycyjnymi bohaterami krakowskich szopek są: Lajkonik, smok wawelski, hejnalista i krakowiacy.

Autorami prac są:
Janek Lisowski – Dom przysłupowy
Jagoda i Maja Moczkodan – Kościół w Radomierzycach
Zosia i Wojtek Janek – Kościół w Osieku Łużyckim wersja otwarta
Lena Bębenek – Kościół w Osieku Łużyckim (biały)
Marta Wójcik, Karolina Zdonek i Zosia Gorzkowska – Dom szachulcowy

print

Zobacz także: