Transgraniczne Święto Chleba w Żarskiej Wsi

07.09.2021r.
Drukuj

Uroczysta Msza Święta, konkurs na najpiękniejszy wieniec, wypiek chleba i makowca, dzielenie się chlebem, liczne koncerty, zabawy i konkursy – podczas Transgranicznego Święta Chleba w Żarskiej Wsi podziękowano rolnikom za tegoroczne plony!

Tradycyjnie święto rolników rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Żarskiej Wsi, podczas której mieszkańcy Naszej gminy podziękowali za otrzymane w ostatnim roku plony.

Po mszy barwny korowód, w którym byli przedstawiciele wszystkich sołectw z terenu Gminy Zgorzelec oraz przedstawiciele z Landkreis Görlitz, pod przewodnictwem Orkiestry Reprezentacyjnej Kopalni Węgla Brunatnego Turów udał się na boisko przy Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy. Na przybyłych gości czekały stoiska z wypiekami chlebowymi, stoiska gastronomiczne ze specjałami regionalnej kuchni reprezentowane przez KGW oraz stowarzyszenia z terenu Gminy Zgorzelec i Landkreis Görlitz, stoiska instytucji, firm i inwestorów oraz kramy z zabawkami.

Na najmłodszych uczestników czekało wiele atrakcji – malowanie twarzy, dmuchańce oraz konkursy, zabawy i animacje przygotowanie przez stowarzyszenie „Projekt Kultura”. Wśród starszych dzieci i dorosłych największym zainteresowaniem cieszyła się mobilna ścianka wspinaczkowa należąca do Centrum Rekreacyjno-Turystycznego w Radomierzycach.

Podczas imprezy odznaczono honorowych obywateli, zasłużonych i ambasadorów dla Gminy Zgorzelec. Jak co roku dostrzegając pracę i trud wyróżnieni zostali rolnicy, którzy wynikami produkcyjnymi w gospodarstwie i postawą społeczną wyróżnili się w ostatnim czasie w środowisku.

W trakcie imprezy tradycyjnie już został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszy wieniec. W tym roku największy podziw komisji konkursowej wzbudził wieniec z Radomierzyc, na drugim miejscu uplasował się Ręczyn, a na trzecim sołectwo Gozdanin. Odbyły się również konkursy na wypieki – chleba, w którym zwyciężyły Jędrzychowice oraz makowca gdzie tryumfowały Tylice.

Wójt Piotr Machaj wręczył nominację do współorganizacji kolejnego święta w roku 2022, którą otrzymało sołectwo Tylice.

Wydarzenie swoimi występami, które porwały do tańca licznie przybyłych mieszkańców uświetniły gminne zespoły śpiewacze – Kwiatowianki z Żarskiej Wsi oraz Górnołużyckie Błękitne Kamizelki z Łagowa. Gwiazdą wieczoru była grupa Moc Art z Krakowa z coverami BoneyM i Abby oraz koncertem Disco Show.

Imprezę zakończyła wspólna dyskoteka pod gwiazdami.

Transgraniczne Święto Chleba w Żarskiej Wsi zrealizowane ze środków środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska – Saksonia 2014-2022.

 

 

 

 

print

Zobacz także: