Walne zebranie OSP w Trójcy

18.02.2020r.
Drukuj

W sobotę 15 lutego br. odbyło się walne zebranie sprawozdawcze Ochotniczej Straży Pożarnej w Trójcy za rok 2019 r. W spotkaniu udział wzięli zaproszeni goście – Z-ca Wójta Gminy Zgorzelec Marek Wolanin, Starosta Zgorzelecki – Artur Bieliński, członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego we Wrocławiu druh Kazimierz Słabicki, Komendant Powiatowego PSP w Zgorzelcu st. kpt. mgr inż. Artur Czułajewski, Prezes Zarządu ZOG OSP RP w Zgorzelcu Arkadiusz Furmaniak oraz Wiceprezes Zarządu Ryszard Leparowski.

Podczas zebrania przedstawione zostało sprawozdanie z działalności za rok 2019, w którym uwzględniono ilość zdarzeń, do których jednostka była dysponowana. Strażacy wyjechali do 111 zdarzeń, były to pożary jak i wypadki drogowe, których ilość w stosunku do lat poprzednich się zwiększyła.

Jak co roku i w 2019 r. OSP w Trójcy brało udział w zabezpieczeniu imprez takich jak: 
– Orszak Trzech Króli,
– Rajdową WOŚP,
– Drogę Krzyżową w Trójcy,
– zabezpieczeniu biegu 1 Majowego w Osieku Łużyckim,
– EUROPAMARATONU,
– Triatlonu,
– Dożynek Powiatowych w Jędrzychowicach,
– Zlot Chorągwi Dolnośląskiej,
– teatr ognia na imprezie Gminna Noc Świętojańska.

Jednostka brała udział w uroczystościach takich jak:
– Powiatowy Dzień Strażaka w Zgorzelcu,
– procesja Boże Ciało,
– uroczystości odpustowe w parafii w Trójcy,
– Festyny na terenie Gminy Zgorzelec.
– Drużyna młodzieżowa, jak również strażacy pełnili wartę honorową przy Bożym Grobie.

OSP w Trójcy brała udział w ćwiczeniach „Żelazna Kolej”. Wspólnie z OSP w Radomierzycach brała udział w zawodach Powiatowych zorganizowanych przez OSP w Węglińcu, a drużyna MDP brała udział w zawodach wędkarskich w Ruszowie.

W ramach zadania publicznego ze środków gminnych zorganizowany został II Marsz na orientacje, warsztaty tematyczne oraz szereg spotkań, pokazów połączonych z warsztatami tematycznymi nt. udzielania pierwszej pomocy medycznej, zachowania w niebezpiecznych sytuacjach zagrażających życiu, pokazów połączonych z warsztatami tematycznymi nt. udzielania pierwszej pomocy medycznej, zachowania w niebezpiecznych sytuacjach zagrażających życiu.

W ramach zadania publicznego ze środków powiatu zgorzeleckiego zorganizowany został „Dzień Dziecka” dla najmłodszych na boisku w Trójcy. Organizowane były zajęcia w Szkole Podstawowej im. Osadników Wojskowych w Trójcy przez druhów pod hasłem” Ratujemy- uczymy ratować”.

Zorganizowano pokazy dla dzieci:
– festyn z okazji Dnia Dziecka połączony z otwartym dniem strażnicy,
– pokaz na festynie rodzinnym w Szkole Podstawowej nr2 w Zgorzelcu,
– pokaz w gminnych placówkach oświatowych.

Przy OSP działa także dziecięca drużyna pożarnicza której opiekunami są druhowie: Arkadiusz Furmaniak, Mirosław Bednarczyk i Wiesława Trzeciak.
W roku 2019 zakupiono
– hełmy Rosenbauer – 1szt,
– zestaw dydaktyczny wraz z kamerą termowizyjną seek,
– torbę PSP R1waraz z zestawem hydrożeli i pulsoksymetr,
– węże tłoczne W52 i W 75,
– szafę na dokumenty,
– obuwie strażackie – 4szt,
– wyciągarkę samochodową do pojazdu MAN,
– parawan ochronny (zakupiony z 1 % podatku),
– detektor prądu przemiennego hot stick,
– Doposażone zostało biuro w materiały i sprzęt biurowy.

Pozyskano z PSP pojazd marki Land Rover, w którym strażacy wykonali modernizacje sygnałów świetlnych. Przy użyciu środków własnych druhowie dokonali napraw blacharskich w pojeździe.

Z 1% podatku uzyskali kwotę: 1012,52 (23 osoby).

Na zakończenie zebrania wyróżniono trójkę druhów listami pochwalnymi – Wiesławę Trzeciak, która w roku 2019 miała na swym koncie najwięcej wyjazdów do zdarzeń 101, Artura Zadwórnego – 79 wyjazdów i Arkadiusza Furmaniaka – 72 wyjazdy, który również został odznaczony Pamiątkowym Krzyżem Drugiej Armii Wojska Polskiego.

Źródło: OSP Trójca

print

Zobacz także: