Sprzedaż węgla – komunikat Wójta Gminy Zgorzelec [aktualizacja 19.01.2023 r.]

29.12.2022r.
Drukuj

[aktualizacja 19.01.2023 r.]

Procedura sprzedaży węgla przez Gminę wygląda następująco:

  1. Po kontakcie telefonicznym od pracownika Urzędu Gminy, potwierdzającego posiadany sortyment węgla, należy wpłacić na nr konta 93 1160 2202 0000 0005 4927 9866 Bank Millennium opłatę za węgiel, wpisując w tytule przelewu: zakup węgla, imię i nazwisko wnioskodawcy oraz adres gospodarstwa domowego na które jest składany wniosek (2000,00 zł za tonę),
  2. Z  wydrukowanym potwierdzeniem zapłaty należy udać się do Urzędu Gminy po zaświadczenie, na podstawie którego skład wyda węgiel.
  3. Opał należy odebrać własnym transportem lub wykupić w składzie węgla usługę transportową.

Cały czas przyjmujemy wnioski na przysługującą na rok 2023 r. ilość paliwa stałego.

Przypominamy, że Gmina nie ma wpływu na jakość oferowanego przez PGG S.A. paliwa stałego.

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

[aktualizacja 09.01.2023 r.]

Szanowni Mieszkańcy,

narzucony nam Kwalifikowany Dostawca Węgla z Legnicy przekazał dziś informację, że nie ma aktualnie na stanie opału dla Gminy Zgorzelec, a najbliższy transport kolejowy z PGG realizowany będzie prawdopodobnie pod koniec przyszłego tygodnia.

Oznacza to, że dla Państwa ten węgiel będzie mógł być wydawany dopiero w ostatnich dniach stycznia.

Tak odległe terminy są nie do przyjęcia, w związku z czym do Wojewody Dolnośląskiego oraz przedstawicieli Ministerstwa Aktywów Państwowych kierowane są prośby o interwencję.

Pragnę Państwa zapewnić, że Urząd Gminy dokłada wszelkich starań aby przyspieszyć ten proces.

[5.01.2023]

Szanowni Państwo,

mimo naszych nieustannych działań, z powodu braku węgla nie możemy realizować dalszych sprzedaży opału dla mieszkańców Gminy. Po wielu interwencjach i monitach o braku kolejnych dostaw do przydzielonego nam Kwalifikowanego Dostawcy Węgla, w Nowym Roku zmieniono nam KDW. Co z tego, skoro nie zmienił się podstawowy fakt – brak węgla dla naszej Gminy na składzie. Nie ustępujemy w próbach przyspieszenia tego procesu, ale tak jak wielokrotnie wspominano – niewiele od samorządu zależy. Gdy tylko kolejne partie opału trafią do naszej dyspozycji, będziemy Państwa informować poprzez kontakt telefoniczny.

[9.12.2022 r.]

Drodzy Mieszkańcy,

chciałbym pokrótce podsumować proces dystrybucji paliwa stałego dla gospodarstw domowych na terenie Gminy Zgorzelec.

Mimo zgłoszonego do Spółki Skarbu Państwa na rok 2022 początkowego zapotrzebowania – 550 ton paliwa stałego, które wg złożonych wniosków mieszkańców wzrosło do 718,5 tony, Polska Grupa Górnicza S.A. narzuciła nam w umowie nie podlegające negocjacjom 351 ton.

Pierwsza transza węgla dotarła do nas dopiero 21 grudnia i było to tylko 52 tony węgla typu orzech. W kolejnych transzach otrzymaliśmy 52 tony opału typu groszek. W sumie 104 tony węgla co stanowi niecałe 15 % realnego zapotrzebowania. Jest to dramatycznie mało.

Rozpoczęliśmy również przyjmowanie wniosków na rok 2023.

Niestety nie mamy wpływu na terminy dostarczania węgla do naszej Gminy. Nie mamy również wiedzy jaką ofertę PGG S.A. przedstawi na nowy okres i czy będzie ona odpowiadała zapotrzebowaniu.

Pracownicy Urzędu Gminy są do Państwa dyspozycji w razie pytań i wątpliwości co do procesu sprzedaży przez Gminę paliwa stałego dla Państwa gospodarstw domowych.

 

Piotr Machaj

print

Zobacz także: