Worcation 2019 – podsumowanie

19.08.2019r.
Drukuj

W piątek, 9. sierpnia 2019 w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura odbyło się wydarzenie kończące międzynarodową wymianę młodzieży WORCATION, podczas którego uczestnicy zrelacjonowali przebieg swych prac oraz opowiedzieli o doświadczeniach zebranych przez ostatnie dwa tygodnie. Wszyscy zebrani uczcili pamięć ofiar obozu jenieckiego Stalagu VIII A minutą ciszy, która zainaugurowana została w sześciu językach przez uczestników projektu. Podczas wspólnych dwóch tygodni od 27.07. do 10.08.2019 młodzież w wieku od 16 do 24 lat z Polski, Niemiec, Ukrainy, Francji i Włoch pracowała na terenie Stalagu VIII A, poszerzając swoją wiedzę na temat historii Stalagu, a także regionu. Podczas tegorocznego projektu młodzież zajmowała się nie tylko tematyką dotycząca historii miejsca pamięci, ale i tematem „ucieczka i migracja” w odniesieniu do histori miast Görlitz i Zgorzelca. W ciągu ostatnich dwóch tygodnii uczestnicy projektu pracowali w trzech grupach warsztatowych: teatralnej, muzycznej i archeologicznej. Tegoroczne warsztaty muzyczne były warsztatami rapowania. Uczestnicy pod okiem prowadzącego Christiana Weiricha tworzyli własne teksty na temat migracji i utopii. Istotne dla grupy było nie tylko przedstawienie wyników swojej pracy podczas uroczystego zakończenia, ale i sam proces twórczy, który towarzyszył im przez cały okres trwania warsztatów. Drugą grupą była grupa teatralna, która zajęła się opracowaniem biografii jednego z włoskich jeńców obozu, Renato Gargano. „Nazywam się Renato Gargano i nie jestem tu dobrowolnie” – tymi słowami rozpoczęła swój występ grupa teatralna. Opowiedziana została jedna historia, która jednak przez widzów mogła być zinterpretowana na wiele sposobów. Prowadzący warsztaty Arkadiusz Ziętek zauważył podobieństwo pomiędzy dawnymi jeńcami wojennymi Stalagu a uczestnikami projektu: wszyscy byli w podobnym wieku, jednak nie wszyscy znaleźli się dobrowolnie na terenie Stalagu. Podczas tegorocznych warsztatów archeologicznych uczestnicy towarzyszyli doświadczonemu archeologowi Pawłowi Zawadzkiemu podczas całego procesu archeologicznego. Młodzież odkryła nocną toaletę baraku znajdującego się w sowieckiej części obozu. Podczas prezentacji podsumowującej uczestnicy mogli pochwalić się wszystkimi znaleziskami. W tym roku znaleziono ponad 200 artefaktów. Projekt Worcation w tym roku odbył się już po raz dwunasty.

 

Projekt został dofinansoway przez Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów (BKM), Partnerstwo na rzecz Demokracji Miasta Görlitz, program „Żywa Demokracja”, Państwową Radę Prewencji Saksonii, Federalne Ministerstwo do spraw Rodziny, Seniorów, Kobiety i Młodzieży, Miasto i Powiat Görlitz, Urząd Miasta Zgorzelec i Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu.

Dziękujemy również sponsorom: Görlitzer Brotschmiede, Bäckerei Tschirch, Little John Bikes a także naszym partnerom: Europejskiemu Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura oraz Miastu Amiens.

print

Zobacz także: