Wystawa „Przygoda z Nysą – Życie nad rzeką” w Muzeum Przyrodniczym

16.07.2020r.
Drukuj

Rzeki wykorzystujemy na wiele sposobów. W dolinach rzek rozwinęło się rolnictwo, nad ich brzegami powstało wiele miast. Rzeki wykorzystywane są do transportu towarów, ale także jako miejsce odpoczynku. Rzeki są także środowiskiem życia zamieszkałym przez szczególne rośliny i zwierzęta. Wystawa „Przygoda z Nysą – życie nad rzeką” przedstawia biologiczną różnorodność tej rzeki oraz jej doliny w miastach i na przyległych terenach w ujęciu przestrzennym i czasowym.

Pierwszą część wystawy zrealizowanej w ramach polsko-niemieckiego projektu „Przygoda z Nysą” można było oglądać w  Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu od 7 lutego. Niestety, ze względu na pandemię jej dalsza prezentacja musiała zostać przerwana 13 marca. Mimo to, w ciągu miesiąca obejrzało ją ponad 1200 osób.

Od 19 czerwca wystawę uzupełnioną o nową część, na którą składają się dodatkowe tablice z tekstami i ilustracjami oraz dodatkowe eksponaty można oglądać w siedzibie Muzeum Przyrodniczego im. Senckenberga w Görlitz przy ul. Am Museum 1, koło tzw. Grubej Wieży (Dicker Turm). Modele do dotykania, interaktywne monitory z informacjami w 4 językach (niemiecki, polski, angielski i czeski), eksponaty w witrynach oraz poziom dla dzieci sprawiają, że wystawa stanowi prawdziwą „przygodę z Nysą” dla młodych i starszych. Dzięki wystawie turyści, a także mieszkańcy terenów położonych nad Nysą Łużycką, z pewnością poznają wiele osobliwości przyrodniczych tego regionu. Szczególną atrakcję stanowić będzie mini-kino z krótkim filmem prezentującym lot nad Nysą Łużycką w okolicach Görlitz i Zgorzelca. Przedstawia on rekonstrukcję nadnyskiego krajobrazu na początku naszej ery, ok. roku 1550 a także w roku 1910. Film zrealizowany został w technice 3D. Otwarcie mini-kina planowane jest jeszcze w lipcu br.

Wystawa dostosowana została do wymogów higienicznych związanych z epidemią coronavirusa. Zwiedzający proszeni są o ich przestrzeganie podczas wizyty w Muzeum.

Więcej informacji w języku polskim na temat Muzeum Przyrodniczego im. Senckenberga, godzin otwarcia, cen biletów a także aktualnych i planowanych wydarzeń znajdą Państwo na stronie muzeum

Serdecznie zapraszamy!

Źródło: Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga w Görlitz

print

Zobacz także: