Wystawa „Przygoda z Nysą – Życie nad rzeką”

10.02.2020r.
Drukuj

W piątek 7 lutego w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu otwarta została wystawa czasowa  „Przygoda z Nysą – Życie nad rzeką”. Wystawę przygotowało Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga w Görlitz, poświęcona jest Nysie Łużyckiej jako zróżnicowanemu środowisku życia zwierząt i roślin. Na wybranych przykładach przedstawiono mnogość gatunków, których istnienie zależy od rzeki i terenach w jej pobliżu. Prezentuje ona mieszkańców doliny Nysy Łużyckiej – min. jętki, bobry czy też bardzo rzadką już dziś czarną topolę. Wystawa porusza także tematykę wpływu ludzi na rzekę jako środowisko życia, zmiany, jakie zaszły na terenach zalewowych w wyniku prowadzenia intensywnego rolnictwa, gospodarki leśnej a także zabudowy o charakterze miejskim.

Modele do dotykania, interaktywne plansze w czterech wersjach językowych (polskiej, niemieckiej, czeskiej i angielskiej) sprawiają, że wystawa „Przygoda z Nysą – Życie nad rzeką” może być interesującym przeżyciem dla dzieci i dorosłych. Wystawę można obejrzeć od 8 lutego do końca marca w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu, a od maja będzie można oglądać w Muzeum Przyrodniczym im. Senckenberga w Görlitz.

 

Projekt finansowany jest w ramach programu współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.

print

Zobacz także: