XII Marsz Pamięci Sybiraków

19.09.2023r.
Drukuj

W poniedziałek 18 września br. spod Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Jerzmankach wyruszył XII Marsz Pamięci Sybiraków, upamiętniający tragiczne wydarzenia napaści Związku Sowieckiego na Polskę – 17 września 1939 r. Uczestnicy marszu udali się pod Pomnik Sybiraka na Cmentarzu Komunalnym w Zgorzelcu, gdzie odbyły się uroczystości patriotyczne.

Uroczystość rozpoczęła się od odegrania przez Orkiestrę KWB Turów hymnu Sybiraków. Podczas ceremonii odczytano apel poległych. Okolicznościowe przemówienia wygłosili – Poseł na Sejm Stanisław Żuk, Burmistrz Miasta Zgorzelec Rafał Gronicz i Zastępca Wójta Gminy Zgorzelec Marek Wolanin.
Ostatnim akcentem obchodów było złożenie wiązanek i zniczy pod Pomnikiem Sybiraków.

W obchodach uczestniczyli Sybiracy i ich rodziny, kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, poczty sztandarowe, duchowieństwo oraz nauczyciele i młodzież szkolna.

print

Zobacz także: