XIII edycja programu – Trzymaj formę

18.12.2019r.
Drukuj

W dniu 29 listopada 2019 roku w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu odbyło się szkolenie podsumowujące realizację XIII edycji programu „Trzymaj formę”, którego celem jest kształtowanie świadomości dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie. Po raz kolejny w zorganizowanym przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zgorzelcu spotkaniu udział wzięli przedstawiciele lokalnego samorządu, licznie przybyli szkolni koordynatorzy programu oraz młodzież zgorzeleckich szkół średnich.

Wśród wykładowców wymienić należy na stałe współpracujących:

– psychodietetyka, dyplomowanego specjalistę ds. żywienia – Panią Izabelę Potrzebowską- Kniaziuk,
– lekarza, specjalistę medycyny rodzinnej i dietetyki klinicznej – Panią Dorotę Helim- Sobkowiak,
– lekarza onkologa klinicznego – Pana Marcina Wolskiego z WS SP ZOZ w Zgorzelcu,
– pielęgniarkę środowiskowo- rodzinną z NZOZ „Medica” – Panią Agnieszkę Turską- Kowal.

Wszystkich zebranych powitał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zgorzelcu Pan Andrzej Kellner, który wraz z Panią Grażyną Niedzielą – pracownikiem OZ i PZ PSSE w Zgorzelcu uhonorował najbardziej wyróżniających się w kreatywności i działalności, koordynatorów XIII edycji programu. O przebiegu realizacji programu opowiadali koordynatorzy z dwóch placówek tj. ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Bogatyni oraz Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Zgorzelcu przedstawiając najciekawsze elementy
programu.

Pani Izabela Potrzebowska- Kniaziuk w bardzo zrozumiały sposób przybliżyła na co szczególnie powinniśmy zwracać uwagę tworząc codzienny jadłospis. Czego powinniśmy zdecydowanie unikać komponując jadłospis naszym pociechom i pozostałym członkom rodziny a co zdecydowanie powinno się znaleźć w codziennej diecie każdego z nas. Pani doktor odniosła się jak bardzo ważna dla naszego dobrego samopoczucia i zdrowia jest kondycja naszego układu pokarmowego, szczególnie jelit podkreślając, że powodzenie leczenia wielu chorób przede wszystkim zależy od składu mikrobionu naszych jelit. Dla potwierdzenia wygłoszonych stwierdzeń swoimi doświadczeniami podzieliła się mama dziecka, które od 3 lat w leczeniu stosuje dietę eliminacyjną w związku z nietolerancjami na gluten i białko mleka krowiego. Pan doktor Marcin Wolski omówił jaki ochronny wpływ na występowanie chorób nowotworowych ma właściwie dobrany skład produktów
pokarmowych w naszych codziennych posiłkach. Pani Agnieszka Turska- Kowal podzieliła się spostrzeżeniami jakie obserwuje wśród pacjentów NZOZ „Medica”, którzy stosują dietę w leczeniu cukrzycy. Całości dopełniło przedstawienie teatralne w wykonaniu młodzieży Zespołu Szkół zawodowych i Licealnych w Zgorzelcu przygotowane przez Panią Marzenę Dygas- Glapińską – dyrektora szkoły. Młodzież pokazała jak styl życia może wpływać na nasze zdrowie i to jak funkcjonujemy zależy przede wszystkim od nas samych i naszych relacji z otoczeniem.

Całe przedsięwzięcie zostało przygotowane dzięki finansowemu wsparciu lokalnych władz
samorządowych za co bardzo dziękujemy:

Arturowi Bielińskiemu – Staroście Zgorzeleckiemu,

Rafałowi Gronicz – Burmistrzowi Miasta Zgorzelec,

Piotrowi Machaj – Wójtowi Gminy Zgorzelec.

Gorące podziękowania dla Pani Grażyny Smaś- Grudzińskiej Dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu, która zawsze gości nas w murach gmachu tworzącego wyjątkowy klimat.

 

Źródło: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zgorzelcu

print

Zobacz także: