Za nami oficjalne zakończenie projektu turystycznego Witka-Smeda

04.10.2021r.
Drukuj

W miniony piątek, 1 października br. na Zameckim Dworze w Ĉernousach odbyło się oficjalne zamknięcie projektu turystycznego pn. Witka-Smeda. Było symboliczne przecięcie wstęgi na nowo wybudowanym molo w Spytkowie i impreza, w takcie której partnerzy projektu podsumowali wszystkie działania, które rozpoczęły się już w 2018 roku.
Przypomnijmy, że w projekt zagospodarowania jeziora i terenów wokół niego, zaangażowały się trzy dolnośląskie samorządy: Gmina Zgorzelec, Sulików, Zawidów oraz czeski partner gmina Cernousy (kraj liberecki).
W ramach inwestycji Gmina Zgorzelec, główny partner w projekcie, czytelnie oznakowała i opisała trasę turystyczną (pętlę wokół jeziora) i wybudowała molo widokowe. Zagospodarowała także teren jeziora na cele rekreacyjne.
Gmina Sulików wybudowała swoją część trasy rowerowej i oznakowała ją w kierunku Jeziora Witka na odcinku ok. 2,5 km. Szlak został oznaczony w sposób jasny i przejrzysty, co umożliwia pieszym i rowerzystom poruszanie się nim w kierunku gmin partnerskich.
Gmina Zawidów wybudowała kolejną cześć trasy w ramach wspólnej pętli, tworząc tym samym nowe polsko – czeskie połączenie. Zawidowski ciąg pieszo-rowerowy zaprowadzi turystę do czeskiej gminy Černousy, kolejnego partnera w przygranicznym przedsięwzięciu.
Kolejny odcinek trasy rowerowej dołożyły wspomniane już Černousy, umożliwiając tym samym turystom przyjemną, bezpieczną i szybką podróż po atrakcjach krajobrazowych dwóch sąsiadujących ze sobą krajach.
W miniony piątek, 1 października 4 parterów projektu podsumowało swoją pracę. Impreza wieńcząca projekt unijny odbyła się na Zameckim Dworze w Ĉernousach. A zainaugurowało ją uroczyste przecięcie wstęgi na nowo wybudowanym molo w Spytkowie.
Symbolicznego gestu dokonali:
Wójt Gminy Zgorzelec – Piotr Machaj,
Burmistrz Miasta Zawidów – Robert Łężny,
Wójt Gminy Sulików – Robert Starzyński,
Starosta Obec Ĉernousy -Miroslav Richter.
Po oficjalnym otwarciu imprezy wszyscy uczestnicy mieli okazję obejrzeć prezentację przedstawiającą efekty projektu, a także film promujący nową trasę rowerową.
Na wszystkich przybyłych na uroczystość czekały liczne atrakcje oraz poczęstunek przygotowany przez partnera czeskiego. Dla każdego uczestnika przekazane zostały także upominki związane z turystyką pieszą i rowerową.
Projekt realizowany był od 2018 roku, formalne zamkniecie projektu nastąpi w grudniu tego roku.
Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki środkom z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska. Projekt. Łączna wartość projektu to 635 726,96 euro a dofinansowania 466 222,41 euro na wszystkich Partnerów.

 

print

Zobacz także: