Zabezpieczenie domu przed zimą

21.11.2019r.
Drukuj

Obowiązki właściciela lub zarządcy budynku zawarte są m.in. w art. 62 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlanektóre określa również częstotliwość przeprowadzania kontroli w budynku. Na co w takim razie należy zwrócić uwagę? 

  1. Porządki na dachu.

Dobrze jest dokonać przeglądu pokrycia domu. Należy sprawdzić dokładnie miejsca, czyli
m. in. połączenia z kominami, lukarnami, załamaniami połaci. Powinno się także sprawdzić
i oczyścić z igliwia, zbutwiałych liści i innych zanieczyszczeń rynny, rury spustowe oraz odpływy kanalizacji deszczowej na balkonach i tarasach. Dobrze jest też zamontować na dachu płotki, które będą chronić przez niebezpiecznym osuwaniem się zalegającego na dachu śniegu.

  1. Niebezpieczeństwa śniegu i lodu

Bardzo ważne jest niedopuszczanie do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg i szybkie jego usunięcie  z dachu. To kwestia przede wszystkim bezpieczeństwa, bo zawalony lub załamany dach niemal zawsze równa się wielu ofiarom i ogromnym zniszczeniom. Dbanie o regularne usuwanie śniegu jest więc bezwzględnym obowiązkiem zarządcy i właścicieli nieruchomości. Obowiązek ten obejmuje także usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych mogących zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących się na ciągach pieszych i jezdnych, przebiegających bezpośrednio przy budynku 

  1. Instalacja całego budynku.

Zanim w pełni rozpocznie się sezon grzewczy trzeba koniecznie sprawdzić instalacje całego budynku. Raz w roku kominy powinny być obowiązkowo sprawdzone przez kominiarza z uprawnieniami. Dotyczy to szczególnie przewodu dymowego w przypadku pieca na paliwo stałe, a także kanału kominowego przy kominku, szczególnie jeśli często się w nim pali.  Jeżeli będzie taka potrzeba należy przeczyścić kominy. Zanim nadejdą chłody należy także wyczyścić piec.

  1. Okna i drzwi

Pamiętajmy, że okna można wyregulować, doszczelnić np. silikonem lub pianką poliuretanową. W drzwiach warto sprawdzić zawiasy, czy nie poluzowały się zanadto, można uszczelnić również szpary pomiędzy drzwiami a futryną dolną.

  1. Instalacje wodne w ogródku lub garażu

W przypadku występowania na działce instalacji wodnych, takich jak np. systemy podlewania ogrodu  należy przed zimą spuścić z nich wodę. To samo dotyczy nieogrzewanych wolnostojących garaży, czy budynków gospodarczych, jeżeli znajdują się w nich tego typu instalacje.

Foto: Pixabay.com

print

Zobacz także: