Powiatowe Obchody Dnia Strażaka w Zgorzelcu
W piątek 15 maja br. w Zgorzelcu odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka W wydarzeniu uczestniczyli strażacy Państwowej Straży Pożarnej, druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych, przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 13:00 Mszą Świętą w Kościele pw. św. Bonifacego w Zgorzelcu. Nabożeństwo w intencji strażaków oraz ich rodzin odprawił Kapelan Powiatowy Strażaków ks. Maciej Wesołowski. Następnie uczestnicy obchodów, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej KWB Turów, przemaszerowali ulicami miasta na plac Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu.
Organizatorami wydarzenia byli Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu bryg. Artur Czułajewski oraz Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Zgorzelcu druh Waldemar Błauciak.
W uroczystościach uczestniczył Zastępca Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Kaliński. Obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych – Gminę Zgorzelec reprezentował Zastępca Wójta Paweł Tomczyk, służb mundurowych, nadleśnictw, instytucji współpracujących ze strażą pożarną, a także strażacy zawodowi, druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych oraz emeryci pożarnictwa.
Oficjalny apel rozpoczął się od złożenia meldunku Zastępcy Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej przez dowódcę uroczystości mł. bryg. Grzegorza Fleszara. Następnie, przy dźwiękach hymnu państwowego, podniesiono flagę państwową na maszt.
Podczas uroczystej akademii wręczono odznaczenia, medale oraz akty nadania wyższych stopni służbowych funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu oraz druhom Ochotniczych Straży Pożarnych.
Zakończeniem uroczystości była defilada z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu, Kompanii Towarzyszącej Ochotniczych Straży Pożarnych oraz pocztów sztandarowych. Defiladę uświetnił przejazd pojazdów pożarniczych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu zgorzeleckiego.
