Logo Gminy Zgorzelec

81. rocznica zakończenia II Wojny Światowej

W piątek 8 maja br. z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa na terenie Miasta i Gminy Zgorzelec odbyły się uroczystości patriotyczne.

W Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura w Koźlicach odbyły się obchody 81. rocznicy wyzwolenia obozu jenieckiego Stalag VIII A Görlitz.

Kinga Hartmann-Wóycicka, prezes Fundacji Pamięć, Edukacja, Kultura, przywitała zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych zarówno z Polski i Niemiec.

W imieniu władz oraz mieszkańców Gminy Zgorzelec kwiaty pod pomnikiem Ofiar Stalagu VIII A złożyli Zastępca Wójta Paweł Tomczyk oraz Przewodnicząca Rady Gminy Anna Rakoczy.

Stalag VIII A był jednym z ponad 1000 obozów jenieckich powstałych w trakcie II wojny światowej na terenie Niemiec. Został on utworzony jako obóz przejściowy 26 sierpnia 1939 r. w Görlitz-Ost (obecnie Koźlice) i podlegał VIII okręgowi wojskowemu z siedzibą w Breslau. Przybyli z końcem września pierwsi polscy jeńcy wojenni zmuszeni zostali do pracy przy budowie stalagu. Do dnia 8 maja 1945 r., kiedy obóz został wyzwolony, przez Stalag VIII A przeszło 120 000 jeńców różnych narodowości, między innymi Polaków, Francuzów, Belgów, Jugosłowian, Włochów, obywateli Związku Radzieckiego, Amerykanów i Brytyjczyków.

Pod pomnikiem Orła Piastowskiego na Cmentarzu II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu odbyła się miejska uroczystość patriotyczna z okazji 81. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej.

Wśród przybyłych gości byli przedstawiciele władz samorządowych, związków i organizacji kombatanckich, delegacje służb mundurowych, przedstawiciele stowarzyszeń i związków, instytucji i zakładów, zgorzeleckie duchowieństwo, młodzież szkolna oraz mieszkańcy. Oprawę uroczystości zapewniły kompania reprezentacyjna 23. Śląskiego Pułku Artylerii oraz Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Brunatnego Turów.

Przemówienia okolicznościowe wygłosili Starosta Zgorzelecki – Artur Bieliński oraz Burmistrz Miasta Zgorzelec – Rafał Gronicz.

Podczas uroczystości Burmistrz Rafał Gronicz został odznaczony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków.

Zastępca Wójta Paweł Tomczyk oraz Przewodnicząca Rady Gminy Zgorzelec Anna Rakoczy złożyli wiązankę z biało-czerwonych kwiatów pod Pomnikiem Orła Piastowskiego oddając hołd poległym.

Galeria zdjęć

DSC_0585 DSC_0606 DSC_0615 DSC_0621 DSC_0629 DSC_0645 DSC_0666 DSC_0669 DSC_0673 DSC_0674 DSC_0678 DSC_0683 DSC_0694 DSC_0704 DSC_0711 DSC_0718 DSC_0731 DSC_0745 DSC_0761 DSC_0767 DSC_0771 DSC_0775 DSC_0776 DSC_0777 DSC_0782 DSC_0785 DSC_0796 DSC_0799 DSC_0801 DSC_0808 DSC_0817 DSC_0824 DSC_0827 DSC_0838 DSC_0843 DSC_0858 DSC_0868 DSC_0873 DSC_0877 DSC_0895 DSC_0900 DSC_0906 DSC_0910 DSC_0924 DSC_0925 DSC_0927 DSC_0939
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności