Dni Zgorzelca 2026 i 28. Festiwal Piosenki Greckiej
Czy jesteście gotowi na najbardziej wyczekiwany weekend tego lata?
Przed nami kolejne Dni Zgorzelca, czyli wyjątkowe święto miasta, które co roku dostarcza mieszkańcom i gościom niezapomnianych emocji. W ubiegłym roku nasz miejski amfiteatr był wypełniony po brzegi, a niesamowita energia publiczności niosła się po całej okolicy. Ciekawe, jak będzie w tym roku, ponieważ poprzeczka została zawieszona naprawdę wysoko. To czas, kiedy Zgorzelec zmienia swoje oblicze i zaczyna żyć intensywniej, głośniej oraz znacznie bardziej kolorowo.
Tegorocznemu świętowaniu towarzyszyć będzie wyjątkowe wydarzenie, czyli 28. Międzynarodowy Festiwal Piosenki Greckiej. Ta kultowa impreza ma swój niepowtarzalny, magnetyczny klimat, który od lat przyciąga miłośników helleńskich rytmów nie tylko z naszego regionu i całej Polski, ale nawet z najodleglejszych zakątków świata. To doskonała okazja, aby wspólnie zatańczyć słynną Zorbę, poczuć prawdziwy południowy temperament oraz zobaczyć widowiskowe, tradycyjne tłuczenie talerzy. W programie tradycyjnie znajdą się koncerty gwiazd oraz wydarzenia towarzyszące.
Ważna informacja organizacyjna: W tym roku wyjątkowo spotkamy się na Stadionie Miejskim w Zgorzelcu przy ulicy Maratońskiej. Zmiana lokalizacji wynika z trwającej przebudowy terenów wokół amfiteatru miejskiego.
Sponsorem wydarzenia jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
PIĄTEK W RYTMACH MIEJSKICH I GRECKICH – 17 LIPCA
Dni Miasta 2026 zainaugurujemy w piątek na Stadionie Miejskim przy ulicy Maratońskiej. Od godziny 16:00 scena będzie należeć do młodych, pełnych energii wykonawców, którzy reprezentują różnorodne style muzyczne. To świetna okazja, by odkryć nowe muzyczne talenty, zanim ich nazwiska na stałe zagoszczą na największych polskich scenach.
Jako pierwszy przed publicznością wystąpi Bartek BGK, a zaraz po nim usłyszymy zespół Off The Line oraz grupę ADHD. Następnym punktem programu będzie koncert formacji Sad Smiles, czyli młodego zespołu, który coraz śmielej zaznacza swoją obecność na krajowym rynku muzycznym.
Wieczorem tempo zabawy zdecydowanie wzrośnie. O godzinie 20:00 na scenie pojawi się Blacha 2115, jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozchwytywanych przedstawicieli młodego pokolenia polskiego rapu, którego utwory generują miliony odsłon w sieci. Godzinę później, o 21:00, publiczność porwie do tańca C-BooL, znany producent i DJ, twórca klubowych hitów takich jak Never Go Away, Magic Symphony czy DJ Is Your Second Name. Muzyczny maraton potrwa do późna, ponieważ o godzinie 23:00 za konsoletą stanie DJ Socha, zapraszając wszystkich do wspólnej dyskoteki pod gołym niebem.
Harmonogram piątkowych koncertów na Stadionie Miejskim:
16:00 – Bartek BGK
16:45 – Off The Line
17:30 – ADHD
18:30 – Sad Smiles
20:00 – Blacha 2115
21:00 – C-BooL
23:00 – DJ Socha
PIĄTEK W RYTMACH GRECKICH
Równolegle w piątek wystartują wydarzenia festiwalowe. O godzinie 17:30 zapraszamy na uroczystość przy obelisku w Parku imienia Ignacego Paderewskiego. Spotkanie uświetni koncert greckiego wirtuoza bouzouki, którym jest Angelo Wangelis. Wybór miejsca nie jest przypadkowy. To właśnie tam, w latach 1916-1919, istniał obóz dla 4 Korpusu Armii Greckiej, gdzie po raz pierwszy dokonano nagrań tego niezwykłego instrumentu. Wydarzenie upamiętnia 110. rocznicę przyjazdu Greków do Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz. Pierwszy dzień zwieńczy Polsko-Grecka Biesiada w Tawernie Naoussa, która rozpocznie się o godzinie 19:00. Jest to wydarzenie biletowane lub dostępne z zaproszeniem.
SOBOTA W RYTMACH GRECKICH – 18 LIPCA
W sobotę zapraszamy wszystkich na Stadion Miejski przy ulicy Maratońskiej. Od godziny 16:00 przestrzeń ta w całości wypełni się greckimi rytmami i prawdziwie śródziemnomorską atmosferą. W ramach festiwalu na scenie pojawią się artyści oraz formacje od lat blisko związane z tym wydarzeniem.
Mieszkańcy i goście usłyszą wspaniałe koncerty greckich zespołów wokalno-instrumentalnych oraz solistów. Wystąpią między innymi: Mythos, Emis Emis, Angelo Wangielis, Giorgos Papaisidorou, Lenia Markezi oraz Erofili Tzanou. Na scenie nie zabraknie także wyjątkowych polskich gości. Dla zgorzeleckiej publiczności zaśpiewa legendarna Grupa VOX oraz Violetta Kapcewicz, finalistka siódmej edycji popularnego programu telewizyjnego The Voice Senior.
Głównym i niezwykle wzruszającym punktem sobotniego programu będzie Koncert Jubileuszowy z okazji 50-lecia pracy artystycznej Nikosa Rusketosa. Jubilat wystąpi wraz z zespołem Orfeusz o godzinie 20:30. Będzie to niepowtarzalna okazja, aby wspólnie świętować pół wieku działalności artysty, który niestrudzenie popularyzuje kulturę grecką w Polsce.
Sobotni wieczór zakończy o godzinie 21:30 koncert zespołu Łzy. Ta formacja od lat cieszy się ogromną sympatią fanów, a jej największe przeboje łączą pokolenia słuchaczy.
Harmonogram sobotnich koncertów na Stadionie Miejskim
od godz. 16:00 Koncerty greckich zespołów wokalno-instrumentalnych
Mythos
Emis Emis
Angelo Wangielis
Grupa VOX
Giorgos Papaisidorou
Greckie Gwiazdy
Lenia Markezi
Erofili Tzanou
Violetta Kapcewicz
20:30 – Koncert Jubileuszowy – 50-lecie na scenie NIKOS RUSKETOS z zespołem ORFEUSZ
21:30 – ŁZY
NIEDZIELA W RYTMACH MIEJSKICH – 19 LIPCA
W niedzielę ponownie spotykamy się na Stadionie Miejskim przy ulicy Maratońskiej. Program rusza o godzinie 16:00 i będzie wspaniałą okazją do podziwiania lokalnych talentów oraz wspólnej zabawy przy muzyce na żywo.
Na dobry początek przed publicznością zaprezentuje się Teatr Ziemi Zgorzeleckiej ze spektaklem pod tytułem Krystyna. Następnie swoje umiejętności wokalne pokażą utalentowani uczestnicy pracowni Miejskiego Domu Kultury prowadzonej przez Magdalenę Januszkiewicz-Buras oraz grupa wokalna Rozśpiewani pod kierownictwem Ernestyny Adamowicz.
Oprócz doznań artystycznych niedziela przyniesie także silne emocje sportowe. Od godziny 16:30 na stadionie ruszają eliminacje do Mistrzostw w Siłowaniu na Rękę o Puchar Burmistrza Miasta Zgorzelec.
Od godziny 19:00 wystartuje wieczorna, koncertowa część programu. Jako pierwszy na scenę wyjdzie zespół Łydka Grubasa, czyli formacja słynąca z niezwykle energetycznych występów, rockowego uderzenia i ogromnego poczucia humoru. O godzinie 21:00 przyjdzie czas na wielki finał tegorocznych Dni Zgorzelca. Przed publicznością wystąpi Dawid Kwiatkowski, jeden z najpopularniejszych polskich wykonawców młodego pokolenia, którego charyzma i przeboje gwarantują niezapomniane widowisko na zakończenie święta miasta.
Harmonogram niedzielnych wydarzeń na Stadionie Miejskim:
Od 16:30 – Mistrzostwa w Siłowaniu na Rękę o Puchar Burmistrza Miasta Zgorzelec
16:00 – Spektakl Krystyna w wykonaniu Teatru Ziemi Zgorzeleckiej
17:30 – Występ pracowni wokalnej MDK Magdaleny Januszkiewicz-Buras
18:15 – Występ grupy wokalnej MDK Rozśpiewani
19:00 – Koncert zespołu Łydka Grubasa
21:00 – Koncert Dawida Kwiatkowskiego
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE W MIEJSKIM DOMU KULTURY
Święto miasta to nie tylko koncerty plenerowe. Miejski Dom Kultury przy ulicy Parkowej 1 przygotował na ten weekend wyjątkową ofertę kulturalną. W galerii MDK będzie można podziwiać wystawę malarstwa Takisa Makandasisa zatytułowaną Mój Świat. Z kolei w sali widowiskowej odbędzie się Polsko-Niemiecki Pokaz Filatelistyczny pod hasłem Święci są wśród nas. Na tej unikatowej wystawie, zaprezentowane zostaną zbiory z Polski, Niemiec oraz Czech, ukazujące motywy chrześcijańskie i postacie świętych na znaczkach pocztowych oraz zabytkowych dokumentach. Odwiedzający będą mogli skorzystać ze specjalnego stoiska pocztowego z okolicznościowymi wydawnictwami.
Godziny otwarcia pokazu filatelistycznego w MDK:
Piątek 17 lipca – od godziny 11:00 do 18:00
Sobota 18 lipca – od godziny 12:00 do 18:00
Niedziela 19 lipca – od godziny 12:00 do 18:00

